Kahveyi yüksek fiyata satan Alman şirketin başı dertte: Milyonlarca dolarlık dava

Kahveyi yüksek fiyata satan Alman şirketin başı dertte: Milyonlarca dolarlık dava

Alman perakende şirketi Bartels-Langness, kahve üretici Melitta şirketine milyon dolarlık dava açtı. Davanın ana nedeni son yıllarda Melitta'nın piyasada tekelleşmesi ve kendi yararına olacak şekilde fiyat yükseltmesi.

Alman perakende devi "Bartels-Langness (Bela)", ünlü kahve üreticisi "Melitta'ya" karşı milyonlarca Dolar'lık bir tazminat davası açtı. Bela, Melitta'nın 2002 yılından başlayarak birkaç yıl boyunca tekelleşerek kahve ürünlerine yüzde 11'e kadar fazla fiyat uyguladığını iddia ediyor.

Davanın ilk aşaması Dortmund Bölge Mahkemesi tarafından reddedilmişken, Bela'nın itirazı üzerine şimdi üst mahkemede ele alınıyor. Bela grubu hali hazırda, kuzey Almanya'da büyük mağazalar, süpermarketler ve fırınlar işletiyor.

Öte yandan, Melitta ise Bela'nın suçlamalarını reddederek, kendisinin de büyük bir perakende tekelinin parçası olduğunu öne sürüyor. Melitta şirketinin iddia ettiğine göre kahve üreticileri, toptancılar ve perakendeciler perakende fiyatları üzerinde anlaşarak tekel oluşturuyorlar. Melitta, Bela’nın belirlenen fiyat artışlarını bilerek uyguladığını ve bu fiyatları tüketicilere yansıttığını, dolayısıyla tekelleşmeden kendisinin de kazanç sağladığını iddia ediyor ve herhangi bir zarara uğramadığını savunuyor. Bela ise böyle bir tekelleşmeyle hiçbir ilgisi olmadığını dile getirdi.

Bu davanın birkaç yıl öncesine dayanan ve Alman Federal Kartel Ofisi'nin çok sayıda perakende şirketine toplamda yaklaşık 50 milyon Euro para cezası kestiği büyük bir tekelleşme davasının devamı niteliğinde olduğu düşünülüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT