Kağıda elveda zamanı: Almanya'da dijitalleşme dönemi

Kağıda elveda zamanı: Almanya'da dijitalleşme dönemi

Alman idaresi uzun ve kağıt ağırlıklı. Bürokratik aşamalar sürekli yazışmalarla ve kağıtlarla oluyor. Bu yüzden her ailenin posta kutusu dolup taşıyor. Ancak yakında vatandaşlar dijital idari hizmetleri mahkemede talep etme hakkına sahip olacak.

Ehliyet, kimlik kartı ya da ebeveyn parası. Almanya'da pek çok şey için resmi makamlara gitmek mecburi. Hatta sosyal medyada Almanya videoları anlatılırken, bu bürokrasiden de sıklıkla bahsediliyor ve tiye alınıyor. Ancak Alman hükümeti, gelecekte bazı idari işlemlerin dijital hale getirilmesi yönünde önemli bir adım attı.

Yeni Çevrimiçi Erişim Yasası (OZG 2.0) vatandaşlara 2028 yılından itibaren idari hizmetleri çevrimiçi olarak tamamlama hakkı verecek. Buna örneğin işsizlik parası ya da Federal Eğitim Yardımı Yasası (Bafög) hibesi için başvuruda bulunmak da dahil. Hatta vatandaşlar, bu dijital idari hizmetleri mahkemede de talep edebilecekler. Hatta, örneğin 2028'de Bafög hibesine online olarak başvurmak mümkün olmazsa, bir dava yağmuru bile yaşanabilir.

İŞBİRLİĞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK

Ancak, yasal hak yalnızca dijital sunumun "teknik ve yasal olarak" mümkün olduğu hizmetler için geçerli. Yani mesela, internetten evlenmek mi? Bu mümkün olmayacak. Vatandaşlar ayrıca böyle durumlarda tazminat davası da açamayacaklar.

Yasa başlangıçta federal düzeydeki idari birimleri etkileyecek. Örneğin Almanya'daki en büyük federal otorite Federal İş Bulma Kurumu'dur.

Dijital idari hizmetlere erişim hakkını mümkün kılmak için vatandaşların hesapları çeşitli federal eyaletlerden kaldırılacak. Her şey merkezi federal hesaba (federal kimlik) odaklanacak ve vatandaşlar bu hesabı resmi işlerini online olarak halletmek için kullanabilecek. Bu açık ve tek tip standartların federal, eyalet ve yerel makamlar arasındaki işbirliğini kolaylaştırması amaçlanıyor.

HER ŞEY DİJİTALLEŞECEK

Bir diğer odak noktası da vatandaşlar için oturum açma sürecini ve ödeme seçeneklerini basitleştirmek. Gelecekte, çevrimiçi bankacılığa benzer şekilde tek seferlik bir kimlik belirleme prosedürü yeterli olacak.

Bu durum Alman yönetimini genel olarak dijitalleşme açısından ileriye götürmeyi amaçlıyor. Buna dijital ödeme yöntemlerinin sunulması da dahil. Gelecekte vatandaşlar sadece nakit olarak ya da Girocard'ları ile değil, PayPal, Apple Pay ve Google Pay ile de ödeme yapabilecekler.

Son olarak, kağıt ortadan kalkacak. Kısa bir süre önce Trafik Işıkları Koalisyonu tarafından ağır bir şekilde eleştirilen yasa, yazılı form zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bu, geçmişte belgelerin ya da başvuruların genellikle kağıt üzerinde sunulması gerektiği anlamına geliyordu. Artık her şeyin dijitalleşeceği ve kağıt işlerinin rafa kalkacağı ifade edildi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum