Kadınlar Scholz'u tercih etti

Kadınlar Scholz'u tercih etti

Yeni yapılan bir ankete göre, doğrudan bir başbakanlık seçiminde Olaf Scholz, Friedrich Merz ile gireceği düelloyu önde bitirecek gözüküyor. Kadınların yüzde 35'i Scholz'u yüzde 28'i ise Merz'i tercih ediyor.

Yapılan yeni bir anketten dikkat çeken sonuçlar çıktı.

CDU ve CSU RTL/ntv Trendbarometer'de bir süredir yüzde 32'de sabit kalmıştı. Şimdi ise CDU/CSU gözle görülür bir gerileme yaşadı: Forsa'nın son anketinde iki puanlık düşüşle yüzde 30'a geriledi. Yeşiller, yüzde 13 ile bir puan geriledi. FDP yüzde 6, BSW yüzde 6'ya çıkarak, oylarını 1 puan artırdı. SPD yüzde 16 ve AfD yüzde 15 ile aynı oy oranına kaldı.

KADINLAR SCHOLZ'U SEÇTİ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve CDU lideri Friedrich Merz arasında seçim yapma şansına sahip olsalardı, seçmenler şu anda Scholz'u yüzde 33, Merz'den yüzde 31 ile biraz daha fazla tercih ederdi.

Scholz yüzde 30 ile ülkenin hem doğusunda yüzde 34 ile de hem batısında Merz'in önünde yer alıyor. Merz'in doğuda oyu yüzde 28, batıda se 32.

Merz'e (yüzde 34) Scholz'dan (yüzde 30) biraz daha fazla erkek oy verirken, Scholz'a (yüzde 35) Merz'den (yüzde 28) daha fazla kadın oy veriyor.

SPD taraftarları arasında Scholz'a verilen destek yüzde 78 ile CDU/CSU taraftarları arasında Merz'e verilen destekten (yüzde 68) daha fazla durumda.

ARTI49

HABERE YORUM KAT