Johnson ve Merkel'in Brexit endişeleri: Koronavirüslü ekonomi korkutuyor

Johnson ve Merkel'in Brexit endişeleri: Koronavirüslü ekonomi korkutuyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs ve Brexit çemberindeki Avrupa'yı görüştü. Gündemde Libya da vardı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki başbakan, aşı bulma çalışmaları da dahil olmak üzere koronavirüs konusunda uluslararası işbirliğinin önemi üzerinde durdu. 

Brexit sonrası ilişkilere dair müzakerelerde erken bir anlaşmaya varılması için çalışmaya devam etme konusundaki taahhüdünü yineleyen Johnson, bir anlaşmaya varılamaması durumunda, İngiltere'nin Avustralya şartlarında Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmaya hazır olduğunu kaydetti.

Johnson ve Merkel, İsrail'in Filistin topraklarını ilhak etme konusundaki endişeleri ele alırken, Libya'da da müzakere edilmiş bir çözüme ulaşılabilmesi için çabalarını iki katına çıkarma taahhüdünde bulundu. 

AVRUPA NEREYE GİDİYOR? 

31 Ocak'ta AB'den ayrılan İngiltere, birlikle ticaret başta olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyor.

Ayrılık anlaşması uyarınca tarafların müzakere sürecini ve geçiş dönemini uzatmak için haziran sonuna kadar karar vermeleri gerekse de görüşmelerde henüz bir ilerleme kaydedilemedi.  

İngiliz yetkililer, AB'nin itirazlarına rağmen geçiş dönemini uzatmamakta ve müzakerelerin 2020 sonuna kadar tamamlanmasında ısrar ediyor.

Eğer anlaşmaya varılamazsa iki taraf arasındaki ticari ilişkiler, 31 Aralık 2020 sonrasında Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre yapılacak.

Başbakan Johnson'ın “Avustralya şartları” diye nitelediği durum, büyük oranda anlaşmasız ayrılığı ifade ediyor. Avustralya'nın AB ile kapsamlı bir ticaret anlaşması bulunmuyor ve iki taraf arasındaki ticaretin büyük bir kısmı, bazı ürünler hariç, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre yapılıyor.

+49 – LONDRA 

HABERE YORUM KAT