İtalya'dan oy pusulaları Türkiye'ye gönderildi

İtalya'dan oy pusulaları Türkiye'ye gönderildi

İtalya'da Türkiye'de 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi'nin 2. turu için kullanılan oyların yer aldığı pusulalar diplomatik kuryelerle İstanbul'a gönderildi.

Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği ve Milano Başkonsolosluğu'ndaki iki oy verme noktasında, 20-22 Mayıs tarihleri arasında 20 binden fazla yurt dışı seçmen oy kullanma işlemini tamamladı. Oy verme sürecinin ardından, oy pusulalarının Türkiye'ye ulaştırılması işlemi bugün öğleden sonra başladı.

Roma Büyükelçiliği'nde kurulan 3 sandıkta kullanılan oy pusulaları ile Milano Başkonsolosluğu'nda kurulan 12 sandıkta kullanılan pusulalar, diplomatik kuryeler ve ilgili siyasi partilerin temsilcileri tarafından eşlik edilen Türk Hava Yolları'nın TK 1866 ve TK 1896 seferleriyle Türkiye'ye gönderildi. Bu pusulalar mühürlenmiş paketlerde bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Seçimi'nin 2. turunda, Roma Büyükelçiliği'nde 1856 oy, Milano Başkonsolosluğu'nda ise 8656 oy olmak üzere İtalya genelinde toplam 10 bin 512 seçmen oy kullandı.

14 Mayıs'ta gerçekleştirilen 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanı Seçiminin birinci turunda, İtalya'da kayıtlı toplam 20 bin 148 seçmenden 10 bin 178'i Roma Büyükelçiliği ve Milano Başkonsolosluğu'nda oy kullanmıştı.

HABERE YORUM KAT