İstatistikler de doğruladı: Almanya "evsiz"

İstatistikler de doğruladı: Almanya "evsiz"

AB’nin yaptığı bir araştırmaya göre Almanya, tüm Avrupa ülkeleri arasında kendi evinde yaşayanların oranının en düşük olduğu ülke.

Eurostat’ın istatistiklerine göre, Avrupa Birliği'nde 2023 yılında nüfusun üçte ikisinden fazlası kendilerine ait ev ya da apartman dairelerinde yaşıyor. Geriye kalan yüzde 30,9'luk kesim ise kiralık konutlarda yaşıyor.

Almanya'da insanların sadece yüzde 46,7'si kendi evinde yaşıyor. Yüzde 53,3'ü ise kirada oturuyor. Bu da Almanya'yı AB'de 1 numaralı kiracı ülke yapıyor.

Almanya'da bu kadar az ev sahibi olmasının bazı nedenleri var. İkinci Dünya Savaşı'nın yıkımından sonra sermaye eksikliği vardı ve aynı zamanda hızlı bir şekilde konut yaratılması gerekiyordu. Bu yüzden büyük ölçekte kiralık daireler inşa edildi.

En yüksek ev sahipliği oranları Romanya (nüfusun yüzde 95'i kendi evi olan bir hanede yaşıyor), Slovakya (yüzde 93), Hırvatistan (yüzde 91) ve Macaristan'da (yüzde 90) görülüyor.

Diğer rakamlar: Avusturya'da nüfusun yüzde 51,4'ü kendi evinde yaşarken yüzde 48,6'sı kirada oturmaktadır. Fransa'da ev sahibi olanların oranı yüzde 63,4.

EV VEYA DAİRE

2022 yılında AB nüfusunun yüzde 52'si bir evde yaşarken, yüzde 47.5'i bir apartman dairesinde yaşıyor. İrlanda'da çoğu insan yüzde 90'ın biraz altında bir oranla bir evde yaşarken, bu oran Almanya'da sadece yüzde 36,5. Almanya'da insanların %62,5'i bir apartman dairesinde, yani bir apartman bloğunda yaşamaktadır. Fransa’nın ise neredeyse %66'sı bir evde yaşıyor.

ALMANYA’DA EV SIKINTISI

Almanya’da ev bulabilmek vatandaşların yaşadığı en büyük güncel problemlerden birisi. Göçmenlerin ülkeye gelmesi bu durumu daha da karmaşık hale getiriyor. Her yerde yeni binalar ve inşaatlar görmek de mümkün değil. Ayrıca son dönemlerde ev fiyatlarının artmasıyla ev satın almak da iyice zorlaştı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum