İsraillilerden Alman vatandaşlığına büyük ilgi

İsraillilerden Alman vatandaşlığına büyük ilgi

Son zamanlarda, Alman pasaportu başvurusunda bulunan İsraillilerin sayısı önemli ölçüde arttı.

Naziler tarafından zulme uğramış olan İsrailliler veya onların torunları, Almanya'da vatandaşlık hakkına sahip. Son zamanlarda, Alman pasaportu başvurusunda bulunan İsraillilerin sayısı önemli ölçüde arttı.

Alman kökenli İsrailliler arasında, “Wiedergutmachungseinbürgerung” olarak adlandırılan tazminat vatandaşlığına başvuranların sayısı son dönemde ciddi bir artış gösterdi. Bu yılın sadece Ocak-Nisan ayları arasında 6869 başvuru yapıldı. RND, bu bilgileri Federal İdare Dairesi'nin (BVA) verilerine dayandırıyor. Buna göre, geçen yıl toplamda 9129 başvuru yapılırken, 2022 yılında bu sayı 5670 idi.

7 Ekim'deki Hamas'ın İsrail'e yönelik terör saldırısı sonrasında, bu yılın ilk dört ayında gözlemlenen trendin devam etmesi durumunda başvurularda belirgin bir artış bekleniyor. Ağustos 2021'den itibaren Nazi rejimi tarafından zulme uğrayanlar ve onların torunları, Alman pasaportu için yasal bir hakka sahipler. Nazilerden kaçarak yurt dışına göç eden NS kurbanlarının torunları, başka bir şart aranmaksızın Alman vatandaşlığı alabiliyor.

Genel olarak, 2023 yılında yaklaşık 14.000 tazminat vatandaşlığı başvurusu yapıldı; bu sayı 2022 yılında yaklaşık 11.400 idi. İsrail'in ardından en çok başvuru, açık ara farkla ABD'den geliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT