• BIST 86.072
 • Altın 251,041
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • Berlin 22 °C
 • Frankfurt 19 °C
 • Paris 22 °C
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 18 °C
 • İzmir 20 °C
 • Stockholm 12 °C

İsrail'e, Mavi Marmara'da tazminat cezası verilmesi (1)

İsrail'e, Mavi Marmara'da tazminat cezası verilmesi (1)
İSTANBUL (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Sekreteri Yavuz Dede, Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Yücel Velioğlu'nun açtığı...

İSTANBUL (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Sekreteri Yavuz Dede, Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Yücel Velioğlu'nun açtığı davada, İsrail'in maddi ve manevi tazminata mahkum edilmesine ilişkin, "Bu karar 5. yılında Gazzeli yetimlerin, Filistinli şehitlerin ve Mavi Marmara şehitlerinin hesabının sorulduğu Mavi Marmara davalarında adalet mücadelemizi güçlendiren, hukuka olan güvenimizi artıran ve mağdurların umutlarını yeşerten çok değerli bir karardır" dedi.

Dede, Mavi Marmara davası avukatları Cihat Gökdemir ve Uğur Yıldırım ile vakfın genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında, Nevşehir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin tazminat kararını değerlendirdi. 

İsrail askerlerinin 31 Mayıs 2010'da Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırı sonucu 10 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca insanın yaralandığını, gönüllülerin hiç bir yasal dayanağı olmadan gözaltına alındığını, gemideki malların yağmalandığını hatırlatan Dede, İsrail'in yıllardır Gazze'de faili olduğu zalimliklerin devamı niteliğinde olan bu saldırının mağdurları adına, adalet arayışının başlatıldığını belirtti.

Bu kapsamda yapılan başvurular neticesinde öncelikle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın saldırıda gerçekleşen hukuksuzluklara ilişkin soruşturma yürüttüğünü ve 29 Mayıs 2012'de iddianame düzenleyerek dava açtığını anlatan Dede, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada saldırı emrini verdikleri ve böylelikle gemide işlenen suçları azmettirdikleri gerekçesiyle İsrail ordusunun 4 üst düzey komutanının binlerce yıla varan mahkumiyetle cezalandırılmalarının talep edildiğini ifade etti.

Bu komutanlar hakkında mahkemenin tutuklama kararları verdiğini ve bu kararların icrası için INTERPOL'e sunulmak üzere müzekkerelerin Adalet Bakanlığı'na gönderildiğini aktaran Dede, "Geçen süreye rağmen bahse konu müzekkereler Adalet Bakanlığı tarafından hukuk dışı şekilde INTERPOL'e gönderilmiyor ve halen bekletiliyor" dedi.

Yavuz Dede, ayrıca İsrail saldırısının, Mavi Marmara'nın sicilinde kayıtlı bulunduğu Komor Devleti'nden alınan vekaletle Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) taşındığını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

"UCM Başsavcısı, taleplerimizin büyük çoğunluğunu kabul etmiş ve İsrail'in 'savaş suçu' işlediğini tescil etmiştir. Ayrıca Başsavcılık Mavi Marmara'nın sivil bir gemi olduğunu, gemide silah bulunmadığını, gemi katılımcılarının sivil ve silahsız insani yardım gönüllülerinden oluştuğunu da kabul etmiştir. 

Ancak başsavcılık 'filoya karşı saldırıda savaş suçu işlendiğini' kabul etmekle birlikte, bu 'suçun ağırlık derecesinin (gravity) yeterli olmadığı' düşüncesiyle dava açılması talebimizi geri çevirmiştir. Yapmış olduğumuz itirazlar neticesinde bu konu 3 kişilik hakim heyeti olan Ön İnceleme Bürosu'nda incelenmeye alındı. Bu aşamada birçok mağdurun bilgilerini, olaya dair görgülerini ve delilleri içeren dosyası hazırlanarak, Ön İnceleme Bürosu'na gönderildi. UCM'ye yaptığımız bu itirazdan sonra mahkeme, ön incelemede dosyanın tekrar açılmasını ve bu vesileyle davanın görülmesinin devamını istemişti. UCM, bu süreç içinde mağdurlar adına yetkili avukatları aracılığıyla olaya dair görgü, bilgi ve taleplerini alıp, yeniden değerlendirme yapmaya karar verdi."

- "Bu karar emsal teşkil edecek"

Bu sürece ek olarak hukuk mücadelelerinde yeni ve son derece olumlu bir netice alındığını anlatan Dede, Mavi Marmara yolculuğu esnasında AA muhabiri olan Yücel Velioğlu adına avukatı Münevver Can tarafından açılan tazminat davasında Nevşehir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin, İsrail’in saldırıdaki haksız fiillerini tespit ve tescil ettiğini söyledi.

Mahkemenin bu saldırı nedeniyle 6 bin 103 lira maddi, 40 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdiğini belirten Dede, bu kararın hem Türkiye'nin değişik illerinde açılmış ve devam eden davalara emsal teşkil edeceğini hem de son derece doğru, yerinde ve önemli bir karar oluşturduğunu kaydetti.

İHH Genel Sekreteri Yavuz Dede, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu karar 5. yılında Gazzeli yetimlerin, Filistinli şehitlerin ve Mavi Marmara şehitlerinin hesabının sorulduğu Mavi Marmara davalarında adalet mücadelemizi güçlendiren, hukuka olan güvenimizi artıran ve mağdurların umutlarını yeşerten çok değerli bir karardır. İsrail'i tazminata mahkum eden bu mahkeme kararının, bundan böyle emsal teşkil ederek, İsrail'e karşı yeni mahkumiyet kararlarının çıkmasını kamuoyu adına mahkemelerden beklemekteyiz.

Türkiye'nin ve ümmetin en önemli davalarından olan Mavi Marmara davasının Türkiye devletinin ilgili kurumları tarafından da özenle takip edilmesini, başta İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde alınan karar gereğince INTERPOL'e gönderilmesi gereken müzekkerelerin ivedilikle gönderilmesini, tazminat davalarında İsrail Devleti'ne gönderilmeye çalışılan tebligat işlemlerinin hızlandırılmasını, UCM'de devam eden sürecin sahiplenilmesini beklemekte ve umut etmekteyiz."

(Sürecek)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Avrupa Parlamentosu adayları ARTI49'da
 • Sabah İsviçre temsilcisi gözaltında
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05