İsrail’e desteğini açıklayan Alman vatandaşı olabilecek

İsrail’e desteğini açıklayan Alman vatandaşı olabilecek

Almanya, Saksonya-Anhalt eyaletinde vatandaşlık başvurusunda bulunanların İsrail'in var olma hakkını desteklediklerini beyan etmeleri gerekiyor.

Almanya, Saksonya-Anhalt eyaletinde vatandaşlık başvurusunda bulunanların İsrail'in var olma hakkını desteklediklerini beyan etmeleri gerekiyor. Bakan Tamara Zieschang (CDU) Salı günü Magdeburg'da yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı'nın Kasım ayı sonunda ilçelere ve bağımsız şehirlere gönderdiği bir kararnameyle bunu şart koştuğunu söyledi.

Alman Basın Ajansı'nın ulaşabildiği kararnamede İsrail devletinin var olma hakkının Alman devletinin varlık nedeni olduğu belirtiliyor. "Alman vatandaşlığına geçmek İsrail'in var olma hakkına bağlılık gerektirir." Bu nedenle başvuru sahiplerinin vatandaşlığa kabulden hemen önce "İsrail'in var olma hakkını tanıdıklarını ve İsrail devletinin varlığına yönelik her türlü çabayı kınadıklarını" yazılı olarak teyit etmeleri gerekiyor.

Zieschang, vatandaşlığa kabul durumunda, "antisemitik tutumların mevcut olduğuna dair belirtiler olup olmadığına" dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Yerel makamlara gönderilen mektupta, yabancıların özgür demokratik temel düzene karşı faaliyetlerde bulunmaları halinde vatandaşlığa kabul edilmeyecekleri belirtiliyor. Buna antisemitik suçlar ya da İsrail'in var olma hakkının inkârı da dâhil.

HABERE YORUM KAT