'İslam, nefret ve terörle eşittir'

'İslam, nefret ve terörle eşittir'

Hollanda’nın ikinci büyük siyasi partisinin ırkçı lideri Wilders, “Ülkemizi İslam’dan arındırmamız lazım. İslam, nefret ve terörle eşittir. Hollanda’da İslami ifadelerin yasaklanmalı" dedi.

ROTTERDAM - Hollanda’da aşırı sağcı Özgürlükler Partisi’nin (PVV) lideri Geert Wilders, Hollanda’da İslami ifadelerin yasaklanması için meclise yasa tasarısı önergesi sundu.

"İslami ifadelerin yasaklanmalı"

Wilders, “Ülkemizi İslam’dan arındırmamız lazım. İslam, Hollanda’ya ait değil. İslam, nefret ve terörle eşittir. Yıllarca İslam’ı önlemek için hiçbir şey yapılmadı. Bu yüzden Hollanda’da İslami ifadelerin yasaklanması için yasa tasarısı önergesi sunuyorum” dedi. 

Bunun batı ülkelerinde bir ilk olduğunu belirten Wilders, “Camiler, İslam okulları, kapansın ve Kuran ile burka yasaklansın. Diğer ülkelerin de bunu örnek almalarını umut ediyorum” diye konuştu.

Yasa dini özgürlüklere aykırı

Mecliste bulunan diğer partilerin liderleri ise Wilders’a tepki göstererek, böyle bir yasanın ülkenin anayasasında güvence altına alınan dini özgürlükler kapsamına aykırı olduğunu dile getirdi. 

"Wilders’in siyasi mirası kanla dolu"

Wilders’a acımaya başladığını ifade eden Denk Partisi Meclis Grup Başkanı Tunahan Kuzu da Wilders’in 14 yıldır aynı şeyleri söylediğini ve yaptığını, bir 14 yıl daha devam etse bile her zaman karşısında duracaklarını aktardı. Kuzu, “Wilders’in siyasi mirası kanla dolu. Son 14 yılda ırkçılık ve Müslümanlara karşı nefret yükselişte. Camilere yapılan saldırılar ve Müslümanlara yapılan tehditler gibi.

PVV’nin tabanının yüzde 25’i şiddet eğilimli

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, PVV’nin tabanının yüzde 25’i hedefine ulaşmak için şiddete başvurmaya hazır. Wilders’in çizgisinden gidersek bu ülkede sahip olduğumuz özgürlüğümüzü kaybedeceğiz” diye konuştu.

Mecliste ikinci büyük siyasi parti olmuştu

PVV, iki yıl önce parti programında, ülkedeki camileri kapatmayı, Kuran’ı yasaklamayı ve sığınmacılara verilen oturma izinlerini iptal etmeyi vadetmişti. Wilders liderliğindeki PVV, ülkede geçen sene yapılan genel seçimlerde mecliste 20 sandalye elde ederek ikinci büyük siyasi parti olmuştu.

HABERE YORUM KAT