• BIST 94.137
 • Altın 282,367
 • Dolar 5,8837
 • Euro 6,5145
 • Berlin 13 °C
 • Frankfurt 12 °C
 • Paris 12 °C
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 19 °C
 • İzmir 18 °C
 • Stockholm 7 °C

Işık: Otomotiv test merkezini dünyanın en iddialısı yapmak istiyoruz (2)

Işık: Otomotiv test merkezini dünyanın en iddialısı yapmak istiyoruz (2)
DÜNYA YOLLARINDA YERLİ BİR OTOMOBİL MARKASIYLA ÇIKMANIN ZAMANI GELDİ"Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki...

DÜNYA YOLLARINDA YERLİ BİR OTOMOBİL MARKASIYLA ÇIKMANIN ZAMANI GELDİ"
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki toplantının ardından, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Karsan üretim tesislerini geldi. Fabrikayı gezen Bakan Işık, Karsan ile Hyundai ortaklığında seri üretime başlanan H350 hafif ticari araçların üretim başlangıç törenine katıldı.
Otomotiv sektörünün Türkiye açısından vazgeçilmez olduğunu belirten Işık, “2023 hedeflerine varması için o zaman otomotiv sektöründe dünyada 17'nci sıradaysan  10’uncu sıraya gelmek durumundayız. Bu bizim açımızdan stratejik bir hedeftir. Otomotiv yan sanayi Türkiye’de gerçekten güçlü. Son derece önemli bir ihracat gücümüz ve potansiyelimiz var. Şu anda ülkelerde otomotiv sektörleri ya stratejik ortaktır ya da tedarikçidir. Kendi markası olmayan ülkelerde otomotiv sektörü tedarik sektörüdür. Tedarikçidir, Türkiye gibi. Ama kendi otomobil markası olan ülkelerde otomotiv yan sanayi stratejik ortaktır. Bugün siz otomotivde iddialı ülkelerin hangisine giderseniz gidin otomotiv ile ilgili bir karar alınırken yan sanayimiz bundan nasıl etkilenir? Olumlu mu olumsuz mu etkilenir? İstihdam kaybı yaşar mıyız, yaşamaz mıyız? Bu ülkenin yan sanayinde bir büyüme ya da küçülme oluşturur mu, oluşturmaz mı? Bu kriterler temel kriterlerdir. Çünkü orada otomotiv yan sanayi özellikle o ülkede otomotivin stratejik ortağıdır. Ama kendi markası olmayan ülkelerde otomotiv yan sanayi tedarikçi konumunun üzerine çıkamıyor” dedi.
Türkiye’nin Avrupa’nın küresel markalarına ihracat yaptığına değinen Işık, "Yarın fiyatta rekabet avantajımızı kaybetme riskimiz olursa kolaylıkla tedarikçiyi değiştirme riskiyle de karşı karşıyayız. Çünkü stratejik ortak değiliz. İşte artık Türkiye’de otomotivin stratejik ortak konumuna yükselme zamanı geldi. Bunun için bir tek şeye ihtiyacımız var. Artık dünya yollarında yerli bir otomobil markasıyla çıkmanın zamanı geldi. Bunun için de yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Artık istiyoruz ki Türkiye’nin kendi otomobil markası da olsun. Artık istiyoruz ki Türkiye’nin otomotiv sektörü, bütün dünyada stratejik ortak olarak görülen sektörler arasına girsin. Bununla ilgili birinci fazı bitirmek üzereyiz" ifadelerini kullandı.
“OTOMOBİL PARÇALARI BİRBİRİYLE KONUŞACAK"
Otomotiv alanında dünyada anlayış değişikliğinin olduğunu ifade eden Işık, “2020’den önce her 5 otomobilden 1'inin elektrikli olma ihtimali var. Araç hafifletmek eğlence ile bilgiyi birleştirmek önemli bir yer tutmaya başladı. Artık otomobiller birbiriyle konuşacak. Hatta parçaları birbiriyle konuşacak. Önünüzde kaza varsa sizi uyaracak. Artık araç ışıkları birbiri ile haberleşmeyi sağlayacak. Yakında aracı otomatik moda alıp, kitap okuyup, internette sörf yapabileceğiz. Bu değişimde ayakta kalmanın tek yolu değişime ayak uydurmaktır. Artık Türkiye sadece teknolojiyi tüketen bir ülke olamaz, teknoloji üreten bir ülke olmak zorundadır” diye konuştu.
KORE DIŞINDA İLK ÜRETİM
Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç,  yaptığı konuşmada uluslararası ortaklar sayesinde dünyanın önde gelen markalarına başarıyla üretim gerçekleştirdiklerini belirterek, "Son 15 yıldır ciddi bir değişim içindeyiz. Bu 15 yılın son 5 yılı ise 2009’da belirlemiş olduğumuz, sınırsız ulaştırma çözümleri vizyonumuz kapsamında hayata geçirdiğimiz proje oldu. İş Ortağımız Hyundai önemli olan bir projede yeni bir hafif ticari araç serisinin üretimini Kore dışında dünyada ilk kez Türkiye’de Karsan’da yapmayı uygun gördü. Karsan Otomotiv sektöründen beklenen 75 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak uğruna yükü her zaman omuzlarında taşımaya hazırdır” dedi.
Karsan ile olan uzun süreli iş ortaklıklarını ve Karsan’ın hafif ticari araçlarındaki güçlü itibarına vurgu yapan Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı Byung Tae Yea, “Hyundai dünya çapında 130’dan fazla ülkeye hafif ticari araç üretiyor ve ihraç ediyor. Avrupa’daki ticari araç pazarının önümüzdeki 5 yılda yüzde 20 oranında büyümesini öngörüyoruz. Hyundai H350 serisi araçlarımız Avrupa segmentine uygun hafif ticari araç operatörlerinin taleplerine cevap veren uygun ürünlerdir. Karsan ile yaptığımız bu ortaklıkta Avrupalı müşterilerin beklentilerini tam anlamıyla karşıladığımızı düşünüyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Bakan Işık, protokol üyeleriyle birlikte sahneye gelen H350 hafif ticari aracı imzaladı. Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Bakan Işık ve Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı Byung Tae Yea’ya plaket verdi.
Bakan Işık, protokol üyeleriyle birlikte Karsan tarafından üretilen bir araçları gezerek yetkililerden bilgi aldı. Bakan bir otobüsün direksiyonuna oturarak, objektiflere gülümseyerek poz verdi.

FOTOĞRAFLI

 

 

[gallery ids="194250,194251,194252,194253,194254,194255,194256"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05