İş gücü açığı Almanya'nın elini kolunu bağladı!

İş gücü açığı Almanya'nın elini kolunu bağladı!

Almanya'da her altı meslek dalından birinde kalifiye iş gücü açığı bulunuyor.

Almanya'da kalifiye iş gücü eksikliği giderek büyüyor. Federal İstihdam Dairesi, Nürnberg'de bulunan merkezi, geçtiğimiz günlerde 2022 yılındaki kalifiye iş gücü eksikliği üzerine yaptığı çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Çalışmanın en dikkat çekici bulgularından biri, nitelikli eleman sıkıntısı yaşanan mesleklerde son bir yıl içinde eksikliğin dörtte bir oranında artması oldu.

DW Türkçe'de yer alan habere göre; Çalışmaya göre, kalifiye eleman sıkıntısı en çok yaşanan meslek dalları yaşlı ve hasta bakımı, ağır vasıta şoförlüğü, tıbbi asistanlık, çocuk bakımı, motorlu taşıt teknolojisi ve yazılım alanındaki meslekler. Raporda, 2022 yılında genel olarak bu alanlarda yaşanan zorluklara ek olarak otel ve gastronomi, metal yapı ve otobüs şoförlüğü gibi mesleklerin de eklenmesinin önemine dikkat çekildi.

Federal İstihdam Dairesi, çalışmasında bin 200 meslek dalını 14 göstergeyi temel alarak mercek altına aldı. Bu 14 göstergeden altısı olduğunda eleman açığından söz edilebiliyor. Bu göstergelerden bazıları söz konusu kadronun ne kadar süre doldurabildiği, mesleğe özgü işsizlik oranı ve maaştaki gelişme.

İstihdam Dairesi'nin çalışmasında kalifiye iş gücü arasında yüksek nitelikli ve özel olarak eğitilmiş uzmanlar ile akademik eğitim almış uzmanlar ayrımı da yapıldı.  

Çalışmaya göre iş gücü açığı çekilen meslek dalları geçen yıl 200 ile rekor kırdı. Bunların yarısını da kalifiye eleman gerektiren dallar oluşturdu. Almanya'da sadece 153 meslek dalında halihazırda eleman sıkıntısı çekilmiyor. Hatta mevcut iş gücü arzı bazı meslekler dallarında talebi önemli ölçüde aşıyor.

Kalifiye iş gücünde yaşanan sorunlara geçen Nisan ayında Köln merkezli Alman Ekonomi Ensitüsü'ne (IW) bağlı Kalifiye Eleman Güvenliği Uzmanlık Merkezi (KOFA) da dikkat çekmişti. Merkeze göre 2022'de 630 bin kadro, kalifiye elemanlar tarafından doldurulamadı. 

Alman Ekonomi Enstitüsü uzmanlarına göre istenilen nitelikler ne kadar yüksekse o kadronun doldurulması da bir o kadar zorlaşıyor. 

Almanya'da kalifiye iş gücü açığı yaşanan 200 meslek dalından 105'i yaşlı ve bakım hizmeti, sağlık alanındaki meslekler ile zanaat meslekleriyle ilgili. İş gücü açığı bulunan ve uzmanlık gerektiren 56 meslek dalı da okul öncesi eğitim, fizyoterapi, ergoterapi, bakım hizmeti, bilgi teknolojileri, elektro ve iletişim teknolojileri olarak sıralandı.

İstihdam Dairesi doktor, eczacı, sosyal pedagog, meslek okulu öğretmeni, mimar ya da inşaat mühendisliği gibi 39 meslekte de eleman açığının olduğuna dikkat çekti.

Almanya'da 2022'de altyapı ya da inşaat sektöründeki meslek dallarında da sıkıntısı çekildiği belirtildi. Ayrıca bütün eyaletlerde mimar ve inşaat mühendisi eksiği olduğu tespiti yapıldı.

Buna karşılık Federal İstihdam Dairesi'nin çalışmasına göre makina mühendisliği ya da işletme tekniği alanında Almanya'da 2022 yılında hiçbir eyalette iş gücü açığı yaşanmadı. Ancak bazı eyaletlerde önümüzdeki yıllarda bu alanlarda eleman sıkıntısı çekilebileceği vurgulandı.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum