Irkçılık suçlamasıyla dağıtılmıştı: Görevden alınan yarbaylardan ağır suçlamalar

Irkçılık suçlamasıyla dağıtılmıştı: Görevden alınan yarbaylardan ağır suçlamalar

Son günlerde adı ırkçı olaylarla anılan ve ikinci bölüğü dağıtılan Alman ordusundaki Özel Kuvvetler’in (KSK) görevden alınan yarbayların hukuk mücadelesi kızıştı. Bir komandonun açıklamalarının siyasi arenada bomba etkisi yaratacağı konuşuluyor.

Alman ordusundaki Özel Kuvvetler’in (KSK) görevden alınan komandolarının hukuk savaşı Alman gazetelerinin manşetlerinden inmiyor. Sigmaringen İdari Mahkemesi’nin silahlı kuvvetlerde çalışmayı sürdürmesine hükmetmesine rağmen söz konusu yarbayın halen görevde olmadığı ve hasta raporu bulunduğu öğrenildi. Alman Basın Ajansı DPA’nın haberine göre Savunma Bakanlığı geçen hafta söz konusu karara yönelik itirazda bulunmak üzere Baden-Württemberg İdari Mahkemesi’ne başvurdu.  Bir sözcü, talep üzerine personel konularında bilgi bulunmadığını söyledi.

“ODAĞIMDA EZMEK VAR”

Yarbay, daha önce ise eleştirel ve sol görüşlü askerlerin çalışma grubu “Darmstädter Signal”e saldırgan bir şekilde yazılmış mektup dolayısıyla basında yer almıştı. O dönemde, yani 2007 yılında yüzbaşı olan bugünün yarbayı, KSK’daki bölge sözcüsünü “içeride bir düşman olarak” nitelemiş “eylemlerinin odak noktasında bu düşmanı ezmenin yer alacağını” yazmıştı. Ancak bu ifadelerine rağmen yüzbaşılıktan yarbaylığa terfi ettirilmişti. 

Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer aşırı sağa karşı sıfır tolerans ilan etmişti. 

Öte yandan söz konusu KSK askerleri  görevden alındıktan sonra idare mahkemesine başvurarak ihtiyati tedbir kararı  talep etmiş ve görevden alınma kararınaı askıya alma etkisi olan bir tedbir kararı aldırmıştı. Askerlerin görevden alınmasında aşırı sağ tartışmalarının etkili olup olmadığı da hukuki olarak inceleniyor. 

Diğer taraftan  11 Ağustos’ta Federal Meclis Ordu Sorumlusu Eva Högl’e yönelen bir diğer  KSK yarbayının durumu, siyasi açıdan bomba etkisi yaratacağa benziyor. Söz konusu yarbay  Savunma Bakanlığı’nın tutumundan dolayı şikayetlerini dile getirdiği yazısında  bakanlığı Afganistan’daki önceki yıllardaki yurtdışı görevlerine ilişkin ilgisiz olmakla suçluyor.  Yarbayın mektubu salı günü Alman Basın Ajansı dpa’nın eline geçti. Högl’ün geçen hafta Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama istedi.

TEMİZLİK VE TASFİYE

Haziran ayı sonunda Komando Özel Kuvvetler KSK’yı ziyaret eden Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, yalıtılmış özel birimde aşırı sağla mücadele etmek için “demir süpürge” kullanacağını açıklamıştı.  Bin 400 kişilik elit birim KSK’nın reforme edilmesinin konuşulduğu günlerde, ikinci bölüğün tasfiye edileceği açıklandı.

Alman ordusundaki Özel Kuvvetler’in (KSK) ikinci bölüğü son günlerde meydana gelen  aşırı sağcı olaylara tepki olarak dağıtıldı. Böylece Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer tarafından Calw’deki KSK kışlası ziyaretinde duyurduğu büyük temizlikte önemli bir adım daha atılmış oldu. 

Dağıtılan bölükteki askerlerin bir kısmı KSK’da bir kısmı ise başka alanlarda hizmete devam edecek. KSK’nın ikinci bölüğü rehinelerin serbest bırakılması gibi özel operasyonlar için eğitilmiş komandolardan oluşan toplam dört bölükten biri. Bakanlık tasfiye edilen bölükte kaç asker bulunduğunu ise bildirmedi. Özel Kuvvetler KSK’da yaklaşık 300 komando olduğu tahmin ediliyor. Buna ek olarak, lojistik destek için yüzlerce kuvvet de yer alıyor.

+49 - STUTTGART

FOTO: picture alliance / dpa

HABERE YORUM KAT