Irkçı profil çalışmasını reddetmişti: Seehofer, polise şiddetin araştırılmasını istedi

Irkçı profil çalışmasını reddetmişti: Seehofer, polise şiddetin araştırılmasını istedi

Kısa bir süre önce polis teşkilatındaki ırkçı eğilimin araştırılmasını reddeden Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, bunun yerine polis memurlarına yönelik saldırıların araştırılmasını istedi.

Frankfurt olaylarına tepki olarak  polise şiddetin araştırılmasını öneren İçişleri Bakanı Horst Seehofer Münchner Merkur gazetesine yaptığı açıklamada, ilginç bir talepte bulundu. Seehofer, şöyle konuştu: 

“Almanya'da herkes polis araştırmaları hakkında konuşuyor. Ben ise polis memurlarına yönelik şiddet konusunda bir çalışmaya ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. Polis memurlarına şiddet uygulanması ve yoldan geçenlerin de saldırıya tezahüratta bulunması adeta bir moda haline geldi. Polis teşkilatında kurumsal ırkçılık mevcut değil. Ben buna inanıyorum. Memurlarımıza güvenim tam. 50 yıldan bu yana siyasette yer alan biri olarak bu konuda böyle bir yargıda bulunabilirim. Güvenlik güçlerimiz bir mücevher. Onları dövemezsiniz, onlara tüküremezsiniz, onlara hakaret edemezsiniz.” 

POLİS SENDİKASI SICAK BAKMADI

Horst Seehofer’ın önerisine polis sendikası GdP ise sıcak yaklaşmadı. Alman Basın Ajansı DPA’ya konuşan GdP Hessen Teşkilatı Başkanı Andreas Grün, sosyolojik altyapının incelenmesinin ilginç olabileceğini belirtti ve “Ancak sanırım şimdi bu en acil ihtiyaç duyduğumuz bir konu değil” dedi. 

Hür Demokrat Parti (FDP) Meclis Grubu Başkanvekili Stephan Thomae ise bilimsel bir incelemeyi dışlamamak gerektiğini kaydetse de, “Seehofer'ın polise yönelik şiddetin araştırılmasını isteyip, aynı zamanda ırkçı profil incelemesini reddetmesi ise alaycı” diye konuştu. 

AfD: SEVİMLİLİK DE BİR YERE KADAR

Öte yandan Frankfurt olaylarının ardından aşırı sağcı AfD Genel Başkan Yardımcısı Stephan Brandner devletin olayların üzerine daha sert gitmesini şu sözlerle istedi: “Sevimli pedagojik yaklaşım ve anlayışlı olmak da bir yere kadar. Saldırganlara hoşgörü gösterilmemeli. Yağmacıların üstüne tüm gücümüzle çok sert gidilmeli.”

Geçen cumartesiyi pazara bağlayan gece Frankfurt Opera Meydanı’nda yaşanan olaylarda saldırganlar polise şişe fırlatmış, olaylarda en az beş polis memuru yaralanırken polis araçları da hasar görmüştü.

+49 – BERLİN

FOTO: Martin Schutt/dpa

HABERE YORUM KAT