Instagram'daki fotoğraflarınız için para teklifi aldıysanız başınız dertte olabilir

Instagram'daki fotoğraflarınız için para teklifi aldıysanız başınız dertte olabilir

Dolandırıcılar Almanya'da bu sefer kurbanlarının karşısına, şeytanın aklına gelmeyecek ilginç bir yöntemle çıktı.

Almanya'da çok sayıda Instagram kullanıcısı, "fotoğrafları karşılığında 500 Euro alacakları" vaadiyle dolandırıldı.

Sözde bir sanatçının imzasıyla, Instagram kullanan Alman vatandaşlarına atılan mesajlarda, kurbanlara, "fotoğraflarının bir sanat resmi için kullanılacağı ve kabul ederlerse 500 Euro ödeme alacakları" söylendi.

Ödemenin PayPal üzerinden yapılacağı ileri sürülerek e-posta adresleri istendi. Bunun üzerine kurbanların verdikleri adreslere, PayPal adına, sistemden ödeme alacaklarını düşündüren sahte mailler gönderildi. Görüntüye aldanan kullanıcılar, mailde istenen bilgileri doldurarak sözde "onay e-postalarını" dolandırıcılara gönderdi.

ÖDEMİŞ GİBİ YAPTI

Kullanıcılar, ilk e-postadan kısa bir süre sonra, hesap durumunun "ticari müşteri olmadığını" belirten bir mesaj gördüler. Dolandırıcılar tekrar attıkları mesajda, sınırın kaldırılması için ödemenin alınacağı sözde sanatçının 200 Euro yatırması gerektiğini belirttiler.

Kurbanlardan konuya dair geri dönüş alan sözde sanatçı bunu kabul etmiş ve söylenen şekilde ödeme yapmış gibi davrandı. Ancak bir sonraki adımda 500 Euro'yu alabilmek için kurbanların 200 Euro'luk harcamayı sanatçıya geri göndermeleri gerekiyordu.

Dolandırıcılık tam da burada tamamlandı.

"PayPal hesap sınırlarını" kaldırmak için sanatçının 200 Euro ödediğini sanan kurbanlar, bu parayı geri yolladıkları sanatçıya bir daha ulaşamadı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT