İngiltere'deki hastalık Almanya'ya da sıçradı

İngiltere'deki hastalık Almanya'ya da sıçradı

İngiltere'deki ishal dalgası hiç olmadığı kadar yüksek. RKI Almanya'daki vaka sayılarını açıkladı.

Alışılmışın dışında çok sayıda İngiliz şu anda Cryptosporidia cinsinin bağırsak parazitleri sebebiyle ishalden muzdarip.

Bulaşıcı hastalıkların izlenmesi, değerlendirilmesi, önlenmesi ve kontrolüyle ilgilenen bilimsel bir dergi olan "Eurosurveillance" tarafından paylaşılan bilgilere göre İngiltere'de ağustos ayından bu yana ishal vakaları artıyor.

Bağırsak paraziti Cryptosporidium sebebiyle yayılan bu hastalık hakkında İngiliz sağlık uzmanları vaka artışını sıra dışı olarak değerlendiriyor. Yalnızca Eylül ayının bir haftasında 500 vaka kaydedildi; bu, yılın bu zamanına göre normalden beş kat daha fazla.

Bilim insanları şu ana kadar "birçok vakanın özellikle İspanya ve diğer Akdeniz ülkelerine yapılan uluslararası seyahatlerle ilgili olabileceğini " öne sürdüler. Yüzme havuzlarını kullanmak da hastalığın yayılmasına neden olabiliyor.

PATOJEN NASIL BULAŞIYOR

Robert Koch Enstitüsü'ne (RKI) göre, cryptosporidia enfeksiyonu ağırlıklı olarak içme suyu, buz küpleri ve yüzme suyu gibi kontamine su yoluyla bulaşıyor. Ancak kişiden kişiye, hayvandan insana fekal-oral bulaşma veya et gibi kontamine yiyecekler yoluyla enfeksiyonun mümkün olduğu açıklandı.

ALMANYA'DA HASTALIK RİSKİ NE KADAR YÜKSEK?

Cryptosporidiosis patojenleri Almanya'da da var.

Cryptosporidium enfeksiyonu genellikle kontamine suyun (içme suyu, yüzme suyu) yutulması yoluyla meydana geliyor. Ancak Almanya'da içme suyunun kalitesi, İçme Suyu Yönetmeliği ile yasal olarak düzenleniyor.

RKI'ye göre, yılın başından bu yana (Kasım 2023 itibarıyla) 2.229 belgelenmiş vaka kaydedildi. 2022'de ise 1.969 vaka vardı. Ancak İngiltere'deki gibi ciddi bir artış ya da dalganın olduğuna dair bir işaret olmadığı söylendi.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT