• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • Berlin 9 °C
 • Frankfurt 9 °C
 • Paris 15 °C
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 17 °C
 • Stockholm 11 °C

İlber Ortaylı Frankfurt Kitap Fuarı'nda

İlber Ortaylı Frankfurt Kitap Fuarı'nda
Frankfurt Kitap Fuarı'ndaki Türkiye standı, geçtiğimiz günlerde kişisel kütüphanesini Saray'a bağışladığını açıklayan Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katılımıyla açıldı.

FRANKFURT (AA) - Frankfurt Kitap Fuarı'ndaki Türkiye ulusal standı, düzenlenen törenle açıldı.

Yayıncılık sektöründe dünyanın en önemlisi olarak kabul edilen ve bu yıl 70. kez düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türkiye ulusal standının açılışı gerçekleştirildi. 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve yayıncı birlikleri temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda basın mensubu katıldı.

"Almanya’ya gönül seferberliği çıkarması yaptık"

Bakan Yardımcısı Dursun, açılışta yaptığı konuşmada fuarı çok önemsediklerini belirterek, “Türkiye olarak Almanya’ya kitap üzerinden bir gönül seferberliği çıkarması yaptık.” dedi.

"Kitapla beraberliğimizi Allah daim etsin"

Türkiye’nin kültür alanındaki diğer kurumlarıyla fuara katılım sağladığını dile getiren Dursun, “Hepimiz kitap için, kültür için buradayız. Yayın için, sanat için buradayız. Daha önce bu bir yazar olarak katıldığım fuara şimdi bakan yardımcısı olarak katılıyorum. Bu da benim için ayrı bir keyif oldu.” diye konuştu.

Dursun, Türkiye’nin sahip olduğu önemli kültür miraslarına dikkati çekerek, ”Buraya bir kültür seferberliği için, bir kültürel açılım için gelmiş bulunmaktayız. Bütün yayıncılarımızın çok mutlu olduklarını, yüzlerinin güldüklerini görmüş olduk.” ifadelerini kullandı.

Haluk Dursun, dijital gelişmelere rağmen kitabın hala günümüzde önemli bir unsur olduğunu vurgulayarak, “Kitapla beraberliğimizi Allah daim etsin. Her ne kadar teknoloji, dijital mecralar aramıza giriyor olsa da kitap bizim için kokusuyla, bütünlüğüyle, dokunmasıyla sayfaları açmasıyla, sahaflarıyla, yeni kitabevleriyle neredeyse kutsal bir unsur.” değerlendirmesinde bulundu.

"Kitap fuarına çok özel bir programla katılabiliyor olmaktan mutluluk duyuyorum"

20181010_2_32796283_37972581_web.jpg

Prof. Dr. Ortaylı ise kitap fuarına çok özel bir programla katılabiliyor olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

Ayrıca Türkiye’de Troya Müzesi’nin açılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getiren Ortaylı, “Bu bağlamda sizinle aynı zamanda paylaşmak istediğim diğer bir mevzu ise bugün gerçekten uzmanlık alanı açısından çok ileri ve çok modern bir müzenin Troya Müzesi’nin açılmış olması. Bunu da sizinle paylaşmaktan geçemedim.” şeklinde konuştu.

"Bu katılımlar ve faaliyetler ayrı bir öneme sahip"

Başkonsolos Karartı da Türkiye’nin fuara katılım sağlamasının kültür tanıtımı açısından son derece önemli olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Dilimizin, kültürümüzün, sanat ve edebiyatımızın ulusal ve uluslararası boyutta tanıtılması açısından önemli bir işlevi yerine getiren yayıncılığımızı temsil eden kuruluşlarımızla bu fuarda yer almamız fevkalade önemli. Ülkemizle ilgili olumsuz ve karalayıcı kampanyaların dengelenmesine yönelik çalışmalarımız bakımından da bu katılımlar ve faaliyetler ayrı bir öneme sahip.”

Fuarın onur konuğu Gürcistan

Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen ve yayıncılık sektörünün en büyüğü kabul edilen fuarın bu yılki onur konuğu ülke Gürcistan olarak belirlendi. 

Yazarları, gazetecileri, profesyonelleri ve kültür iletişimcilerini bir araya getiren fuarda 4 binden fazla da etkinlik düzenlenecek. 

110 ülkeden yaklaşık 7 bin 500 katılımcının yer aldığı fuarı 10 binden fazla gazetecinin takip etmesi bekleniyor. 

Bu yılki fuara katılım yüzde 3 artış gösterdi. Katılımcı sayısındaki en fazla artış Kuzey Amerika, Kanada, Afrika ve Güneydoğu Asya ülkelerinde faaliyet gösteren yayın evlerinde görüldü.

Bu arada, fuarın açılışı öncesinde, Berlinli yazar Inger-Maria Mahlke, “Archipel” adlı romanı ile Alman Yayıncılar ve Kitapçılar Derneği tarafından verilen Alman Kitap Ödülü'nü kazandı. 

Türkiye 320 metrekarelik alanda iki ayrı stant ile katılım sağladı

Türkiye’nin Frankfurt Kültür ve Turizm Ataşeliğinden yapılan açıklama göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Frankfurt Kitap Fuarı’na “Türkiye Ulusal Standı” ve "Çocuk Yayınları Standı" olmak üzere toplam 320 metrekarelik alanda iki ayrı stant ile katılım sağladı.

Fuar kapsamında Prof. Dr. Rüstem Aslan "Truva Sunumu” gerçekleştirecek. Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Fransuva Georgia'nın katılımıyla “Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’da Yansımaları” konulu bir panel de düzenlenecek. Ayrıca şef Refika Birgül de Türk geleneksel mutfağından hazırlayacağı bir yemeği katılımcılara ikram edecek.

israfil.jpg

İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ticaret ve kültürü, kalkınmanın iki temel direği olarak gördüklerini söyledi.

Türk kültürünü 12 yıldır Avrupa'da temsil ettiklerini ifade eden Kuralay, "Frankfurt Kitap Fuarı, yayıncılık endüstrisinin en büyük kitap fuar etkinliği olarak nitelendirilir. Fikri haklar alınıp satılır, pazardaki yeni rekabet alanları tartışılır, çözümler burada bulunur. İTO olarak Türk yayıncıların bu büyük kitap pazarında yerini almaları için büyük uğraş veriyoruz." dedi.

Kuralay, Türkiye'de 6 bin kitabevi ve 150 dağıtım şirketinin kitapla okuru bir araya getirdiğini belirterek, kitap okuma oranını artırmanın gayretinde olduklarını dile getirdi.

"Ticaretin olmazsa olmazı kültürdür"

Frankfurt Kitap Fuarı'nın dünya yayıncılık piyasası için vazgeçilmez olduğunu belirten Kuralay, şöyle devam etti:

"İş dünyasına yön veren bir meslek örgütü olarak, ticaretin olmazsa olmazı olarak kültürü görüyoruz. Bu yüzden 1882'de kurulduktan sonra ilk işlerimizden biri kitap yayımlamak olmuştur. Kültürün katma değerini ölçmek mümkün değil. Biliyoruz ki kültür ülkenin geleceğine yatırımdır. Bu inancımız sebebiyledir ki İstanbul Ticaret Odası olarak 12 yıldır dünyanın en büyük kitap fuarı Frankfurt Kitap Fuarı'nda sektörümüzle birlikteyiz."

Kuralay, Türkiye'nin diğer ülkelere içerik satma konusunda daha aktif hale geldiğine işaret ederek, "Türk yayıncılık ekosistemi 2,5 milyar doları bulan pazar hacmiyle hızla büyüyor. Türk yayıncıları olarak 2022 yılında 356 milyar dolara ulaşması beklenen global kitap pazarından daha fazla pay almak istiyoruz." diye konuştu.

ito.jpg

Kağıt üretimi için endüstriyel orman tarımı önerisi

İTO Başkan Yardımcısı Kuralay, kağıdın ham maddesi olan selülozda yüksek talep sebebiyle dolar bazında yüzde 30'ları aşan bir fiyat artışı yaşandığına değinerek, Frankfurt Kitap Fuarı'nı yayıncılık sektörünün sorunlarına uluslararası arenada çözüm bulma açısından da önemsediklerini vurguladı.

Türkiye'de satılan kitapların yüzde 30'unu yabancı dillerden çevrilen kitapların oluşturduğunu belirten Kuralay, şunları kaydetti:

"Döviz kurundaki yükselişin, yayın çeşitliliği anlamında da bir risk oluşturmaması için uluslararası yayıncılarla görüşüyoruz. Bu fuarda da görüşmelerimiz sürüyor. Türkiye'deki yayıncıların, yabancı yayıncılara ödedikleri avans ve telifleri, kitap basıldıktan sonra ödenmesi için görüşmeler yapıyoruz. Bunun yayıncılarımızı rahatlatacak bir uygulama olacağını düşünüyoruz. Çünkü kağıtla ilişkimizi ticari ve ekonomik anlamda sürdürmemiz gerekli. Bu konuda sadece küresel yayıncılardan değil, yayıncılık sektörü ile iş yapan tüm sektörlerden beklentiler var. Yayım dünyası editörler, yazarlar, çevirmenler, grafikerlerden oluşan büyük, büyük olduğu kadar da kırılgan ve duygusal bir sektör. Sıkıntılı süreçte bu sektörün yanında olmalıyız ki yarın için yatırım yapmış olalım."

Kuralay, birçok sektördeki iyileştirici tedbirlerden yayıncılık sektörünün de yararlanması gerektiğine işaret ederek, "Yaşadığımız gelişmelere tek başına kağıt sorunu olarak da bakmamak gerekiyor. Kağıt üretiminde kullanılan selüloz ve basıldığı makineler ithal. Kağıdın fiyatını değiştiremiyorsak, finansmanını uygun hale getirmeliyiz. Kağıt ve kağıt hamuru üretimi için devlet öncü olabilir. Ayrıca üretim kapasitemizi artırmak için ağaç, endüstriyel orman tarımı da çok önemli. Hazine arazileri endüstriyel ormanların geliştirilmesi için değerlendirilebilir." ifadelerini kullandı.

"Yayıncılık sektörüne yeni gelir fırsatları da rafta"

Yayıncılıkta içeriğin yeni altın çağının başladığı değerlendirmesini yapan İsrafil Kuralay, "Yayıncılık sektörüne yeni gelir fırsatları da rafta. Öyle görünüyor ki yakın gelecekte yayıncılar içeriği hazırlayacak, dağıtımını ise Google, Facebook, Apple, Amazon gibi şirketlere bırakacak. Bu şirketler yayıncılara bir abonelik ücreti ödeyecek. Yayıncılar daha çok içerik üretmeye odaklanabilecek. Bu model video içeriğinde yapılıyor. Bu şirketler canlı spor yayınları için çok büyük ödemeler yapıyor." şeklinde konuştu.

Dijital çağın iyi yazılmış içerik için yepyeni vaatler sunduğunu belirten Kuralay, sözlerini şöyle tamamladı:

"Global online reklam geliri 2017'de 204 milyar dolar oldu. Bu gelirin yüzde 62'si Google ve Facebook'a gitti. New York Times'ın yıllık 1,7 milyar dolarlık abone gelirinin yüzde 60'ını online abonelikler oluşturuyor. Bu rakamlar dijital tarafın gelişimini net şekilde gösteriyor. Yayıncılar Frankfurt'ta mobil cihazlarla, yapay zeka ile rekabet ediyor. Yazılı içerik hep bizimle olacak, mobil içerik ve yeni dijital platformlar ise sürekli yükseliyor. Dijital çağ, iyi yazılmış içerik için yepyeni vaatler sunuyor."

14 Ekim’e kadar açık kalacak fuarı hafta içi profesyonel ziyaretçiler, hafta sonu ise tüm ziyaretçiler gezebilecek.

Abdulselam Durdak

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Eurovision'un İsrail'deki internet yayını hacklendi15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:23
 • Monet tablosu rekor fiyata satıldı15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:15
 • Hollywood'un efsanesi hayatını kaybetti14 Mayıs 2019 Salı 00:10
 • Elif İtalya'dan birincilikle döndü13 Mayıs 2019 Pazartesi 10:52
 • MEB’den türban montajı12 Mayıs 2019 Pazar 14:26
 • Müjdat Gezen’in pasaportuna ‘yanlışlıkla’ el konuldu09 Mayıs 2019 Perşembe 12:14
 • Küçük piyanist Avrupa birincisi oldu08 Mayıs 2019 Çarşamba 23:54
 • Tarkan: Her şey çok güzel olacak07 Mayıs 2019 Salı 14:59
 • İsveç’te “Türk Kültür Festivali”06 Mayıs 2019 Pazartesi 10:41
 • 'Türkçe ana dili dersi kültürel bir haktır'05 Mayıs 2019 Pazar 10:21
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
  Faks : +49 (0) 615098 03 05