İklim için yol kapatanlara büyük gözdağı: Mahkemeden ''suç örgütü'' kararı

İklim için yol kapatanlara büyük gözdağı: Mahkemeden ''suç örgütü'' kararı

Almanya'da mahkeme Son Nesil isimli iklim aktivist grubunu suç örgütü olarak nitelendirdi.

Almanya'da "Son Nesil" (Letzte Generation) adlı çevreci grup iklim krizine dikkat çekmek için birçok farklı eylem düzenliyor.

Kimi zaman yol kapatan aktivistler, kimi zaman kendilerini yerlere yapıştırıyor bazen ise tarihi yapılara boyalı saldırılar düzenliyor.

Bu eylemler tüm ülkede çeşitli tartışmalara sebep oluyorken Münih Bölge Mahkemesinden çok konuşulacak bir karar geldi.

SUÇ ÖRGÜTÜ OLARAK SINIFLANDIRILDI

Münih I Bölge Mahkemesi, iklim koruma grubu Son Nesil'i yasal olarak bağlayıcı bir kararla suç örgütü olarak sınıflandırdı. Mahkemenin Devlet Koruma Dairesi Perşembe günü yayınladığı kararda derneğin amacı ve faaliyetlerinin suç işlemeyi amaçladığına karar verdi. Mahkeme, gerekçe olarak, diğer şeylerin yanı sıra, son nesil iklim aktivistleri tarafından yolların ve havalimanlarının abluka altına alınmasını gerekçe gösterdi.

Bu kararla mahkeme, iklim aktivistlerinin Münih Bölge Mahkemesi tarafından onaylanan arama ve el koymalara ilişkin on şikâyetini asılsız olduğu gerekçesiyle reddetti.

KAMU GÜVENLİĞİ AÇISINDAN TEHDİT

Derneğin amacının suç işlemek olduğunun değerlendirilmesi için suç örgütü olarak sınıflandırılabilmesi için asıl amacın bu olması şart değildir. Suçun işlenmesinin muhtemel birkaç amaçtan biri olması yeterlidir.

Son neslin eylemlerinde grup için temel tanımlayıcı amaçlar olarak yol kullanıcılarını, özellikle de kendilerini yapıştırarak ve mallara zarar vermeyi içeriyor. Mahkemeye göre bu eylemler aynı zamanda kamu güvenliği açısından da ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Mahkeme , çeşitli havalimanlarının operasyonlarının aksaması ve tıkanması ile çeşitli petrol boru hatlarının akışını kesmeye yönelik planlı eylemlerle ilgili olarak da suçların önemsiz sayılamayacağı kararını verdi. Bu nedenle arama emirlerinin yasal olduğu açıklandı.

Mahkeme, bir grup kendisini hukukun üstünlüğünün ve demokratik süreçlerin üstüne (muhtemelen ahlaki açıdan üstün bir tutumla) yerleştirmeye çalıştığında sosyal söylemin gayri meşru yollarla ihlal edildiğini vurguladı. Mahkeme, suçların özgür, demokratik, anayasal bir tartışma aracı olmadığını, daha ziyade suç enerjisinin bir ifadesi olduğunu ve bu nedenle hukuki açıdan ayık bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Karar, Münih Savcılığı'nın Son Nesil'in çok sayıda üyesine yönelik yürüttüğü soruşturmayla bağlantılı olarak verildi. Bu yargılamalarda, diğer şeylerin yanı sıra suç örgütü kurmakla da suçlanıyorlar. Münih Bölge Mahkemesi Mayıs ayında çok sayıda arama ve el koyma emri çıkardı. Bölge mahkemesi artık arama izinlerinin verilmesine ilişkin şartları onayladı.

ARTI49
Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT