İki yıllık anlaşmazlık bitti: Popüler çikolata artık Kaufland raflarında

İki yıllık anlaşmazlık bitti: Popüler çikolata artık Kaufland raflarında

Perakende sektöründeki bir ürün anlaşmazlığı sona eriyor, Ritter Sport, Kaufland raflarına geri dönüyor.

Mayıs 2022'den bu yana gıda perakendecisi Kaufland'ın raflarında, özellikle de çikolata reyonunda bir boşluk vardı. Üretici Ritter ile Kaufland ve Lidl süpermarketlerinin sahibi Schwarz Group arasındaki anlaşmazlık nedeniyle müşteriler mağazalarda Ritter Sport çikolatasını bulamıyordu.

Anlaşmazlığın nedeni yeni fiyat müzakereleriydi. Ekim 2022'de yeni bir sözleşme üzerinde anlaşmaya varılamamıştı, ancak Kaufland'a teslimatların durdurulmasından iki yıldan fazla bir süre sonra iki şirket bir anlaşmaya vardı.

ZAMLI YER ALACAK

Kaufland mağazalarındaki raflar kademeli olarak kare çikolatalarla yeniden doldurulacak. Ancak daha yüksek bir fiyattan. Şu anda 100 gramlık standart çikolata 1,49 Euro, fındık aromalı ise 100 gram başına 1,69 Euro olacak.

Ritter Sport son dönemde fiyatlarını arttıran tek şirket değil. Pazar lideri Milka da son zamanlarda tüketiciler için daha pahalı hale geldi. 100 gramlık bir çikolata artık 1,35 Euro yerine 1,40 Euro'ya mal oluyor.

Fiyat artışlarının nedeni daha yüksek kakao fiyatları deniliyor. Yılın başında Federal İstatistik Dairesi kakao çekirdeği ithalat fiyatlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 73,4 oranında arttığını bildirdi.

Federal Ofis, kakao ithalat fiyatlarındaki önemli artışın nedenlerinden biri olarak, özellikle Batı Afrika'daki başarısız hasat nedeniyle küresel piyasada hammadde sıkıntısı yaşanmasını gösterdi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT