• BIST 98.028
 • Altın 257,830
 • Dolar 5,7049
 • Euro 6,3986
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 16 °C
 • Paris 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 20 °C
 • İzmir 26 °C
 • Stockholm 13 °C

İçişleri Bakanı Altınok, Diyarbakır'daki seçim güvenliği toplantısına katıldı (2)

İçişleri Bakanı Altınok, Diyarbakır'daki seçim güvenliği toplantısına katıldı (2)
SANDIK TAŞINMASI DEĞİL, ALANLARININ BİRLEŞTİRİLMESİ SÖZ KONUSUİçişleri Bakanı Selami Altınok, Diyarbakır'da katıldığı seçim güvenliği toplantısının...

SANDIK TAŞINMASI DEĞİL, ALANLARININ BİRLEŞTİRİLMESİ SÖZ KONUSU
İçişleri Bakanı Selami Altınok, Diyarbakır'da katıldığı seçim güvenliği toplantısının ardından açıklama yaptı. Diyarbakır'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirten Altınok, 1 Kasım'da yapılacak olan seçim öncesi, 8 bölgede seçim güvenlik toplantısı yaptıklarını söyledi. Toplantının 5'incisini Diyarbakır'da yaptıklarını belirten Altınok, toplantının amacının vatandaşın kanaatinin sandığa demokratik usuller çerçevesinde yansıması ve güvenlik noktasında herhangi bir sıkıntı yaşamamız adına düzenlendiğini söyledi. Toplantının yaklaşık 3 saat sürdüğünü verimli bir toplantı olduğunu sözlerine ekleyen Altınok, "Bundan sonra Diyarbakır'da seçimlere kadar yapılabilecek, Diyarbakırla beraber 8 vilayetimizde yapılacak çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgiler aldık" dedi.
Gazetecilerin toplantıda bölge valililerinin kendisine taşınacak sandık sayısı hakkında bilgi verilip verilmediği sorması üzerine Altınok, şunları söyledi:
"Bu konuda bir yanlış anlamayı, yanlış bilgilendirmeyi düzeltmek isterim. Sandıkların birleştirilmesi veya sandıkların taşınması diye bir şey söz konusu değildir. Burada teknik bir terim, hukuki bir terim onun için anlaşılması herhalde zorlanıyor. Anlatılmakta zorlanma yaşanıyor. Sandık alanlarının birleştirilmesi söz konusudur. Yani 3 tane köyün sandığı 1 köyde toplandığında bütün köylerin sandığı tek bir sandık olmuyor. Yine her köy ayrı sandıkta oy kullanıyor, hangi köy hangi sandıkta kullandığı belli oluyor. Burada yapılması gereken veya yapılan şu 7 Haziran seçimlerinde de bölgemizdeki bir çok ilimizde, Türkiye'nin bir çok ilinde yine sandık alanlarının birleştirilmesi yapıldı. Bu ilk defa yapılan veya ilk defa söylenen bir şey değil, gündeme getirilmesinin farklı amaçlar olduğunu değerlendiriyorum. 7 Haziran seçimlerini farklı illerdeki sandık alanlarının birleştirilmesi noktasında basın mensupları veya bu işle ilgilenen insanlar inceleyip değerlendirirlerse bu ilk defa oluyormuş gibi kamuoyuna yansıtılmasının çok doğru olmadığını görecekseniz. Bir çok vilayette nüfusun azalması, ulaşım ,imkanlarının sıkıntısı ve güvenlik kaygılarından kaynaklanan sebeplerle 7 Haziran seçimlerinde de ondan önceki dönemlerde de yapılan seçimlerde de sandık alanlarının birleştirilmesi yapıldı. Bu noktada yine değerlendirilen, konuşulan kamuoyundaki konuda sandık alanlarının birleştirilmesidir. Sandıkların birleştirilmesi değildir. Bunun kamuoyu tarafından daha iyi anlaşılmasını özellikle istirham ediyorum."
Bir gazetecinin bölgede güvenlik zafiyeti olup, olmadığı sorusun üzerine, Altınok, "Güvenlik zafiyeti diye bir şey söz konusu olmaz. Güvenlik riski her zaman olur. Zafiyeti, Türkiye Cumhuriyeti devleti kabul etmez arkadaşlar" dedi.

FOTOĞRAFLI

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05