Hollanda'daki seçimler Almanya'yı korkuttu

Hollanda'daki seçimler Almanya'yı korkuttu

Hollanda'da göçmen karşıtı ve ırkçı bir parti olan Geert Wilders'in zaferi Almanya'da endişe yarattı.

Hollanda'da genel seçimlerde zafer Geert Wilders liderliğindeki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV), açık farkla ilk sıraya yerleşti.

Göçmen karşıtı ve ırkçı bir parti olan Geert Wilders'in zaferi Almanya'da endişe yarattı.

SPD, FDP ve Sol Parti temsilcileri, önümüzdeki yıl yapılacak Avrupa seçimleri öncesinde aşır sağ partilerin güçleneceği uyarısında bulundu. CDU/CSU ise Hollanda seçimlerinin bir mesaj olduğunu ve göç politikasında nihayet bir çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi.

Wilders'i tek bir parti kutladı. Aşırı sağcı ve göçmen karşıtı parti olan AfD, Wilders'in zaferini selamlayarak, "büyük bir başarı" dedi.

"AVRUPA'DA HAVA KARARIYOR"

SPD'li siyasetçi Katarina Barley, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Avrupa'da hava kararıyor" dedi.

FDP'li siyasetçi Marie-Agnes Strack Zimmermann da "Açık fikirli bir Avrupa için ciddi bir tehdit" ifadelerini kullandı.

CSU lideri Markus Söder Ingolstadt ise "Göç politikasında bir değişikliğe ihtiyacımız var" dedi. CSU'lu siyasetçi, Hollanda'daki durumun, göç meselesinin büyük bir sorun olduğunu kanıtladığını savundu.

CDU'lu dış politika uzmanı Norbert Röttgen ise Avrupa'da sağa kayış olduğu uyarısında bulundu. Göç konusunda hiçbir şey yapılmazsa seçimler aşırı sağcıların kazanacağını söyledi.

"DERS ALACAĞINI UMUYORUM"

Yeşiller'in Avrupa politikacısı Anton Hofreiter, seçim sonucunu CDU'ya ve lideri Friedrich Merz'e "açık bir mesaj" olduğunu söyledi. Hofreiter, "Aşırı sağcılara boyun eğen herkes onları daha da güçlendirir" dedi.

Sol Parti'li siyasetçi Martin Schirdewan da Hofreiter gibi bir tutum alarak, "Merz'in Hollndalı Hristiyan Demokratların yenilgisinden ders alacağını umuyorum" dedi. Sol siyasetçi, "Aşırı sağcıları, taleplerini ve sloganlarını benimseyerek zayıflatamazsınız" dedi.

BİR TEK ONLAR KUTLADI

Irkçı ve göçmen parti AfD ise, Wilders'i tek kutlayan parti oldu. AfD, sonuçların "Tüm Avrupa'nın siyasi dönüşü istediğini" gösterdiğinin bir kanıtı olarak savundu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum