Hitler'i övenleri yakaladılar, polis gelene kadar bırakmadılar

Hitler'i övenleri yakaladılar, polis gelene kadar bırakmadılar

Yaklaşık 12 kişi bira bahçesinde faşist lider Adolf Hitler'i övdü. Duruma tepki gösteren halk polisi çağırdı ve grubu polis gelene kadar dışarıya çıkarmadı.

Münih'teki Augustiner bira bahçesine gelen bir grup ziyaretçinin birlikte "Sieg-Heil" diye bağırdığı belirtildi. Olaya diğer konuklar müdahale ederken, aynı zamanda konuklar hemen polisi aradı.

Tanık, yaşları 20 ila 30 arasında değişen yaklaşık bir düzine genç erkeğin bir masada oturduğunu belirtti.

KONUŞMA YAPTIKTAN SONRA...

Akşam saat 7 sularında gruptan bir kişi ayağa kalktı, elinde bir kadeh tuttu ve kısa bir konuşma yaptı. Ve birkaç kez "Sieg" diye bağırdı, grup da buna "Heil" diye karşılık verdi. Hitler'e selam gönderen grup tepki çekti.

Söz konusu slogan Nazilerin sloganıdır. Ve Nazi sloganı Almanya'da İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana yasaklı ve ceza hukuku kapsamında kovuşturmaya tabi tutuluyor.

POLİSE HABER VERİLDİ

Olaydan sonra bira bahçesine gelen gelen ziyaretçiler duruma hemen tepki gösterdi ve personeli bilgilendirdi. Konuklar aaha sonra polise haber verdiler ve polis memurları gelene kadar grubun kaçmasını engellemeyi başardılar.

Bira fabrikasının genel müdürü de olayla ilgili bir açıklama yaptı. Dr. Martin Leibhard, Bild'e verdiği röportajda şunları söyledi:

"Augustiner bira bahçesinde bir grup neo-Nazinin açıkça 'Sieg Heil' sloganı attığı olayı öğrendiğimizde şok olduk ve iğrendik. Augustiner-Bräu olarak bu tür aşırı sağcı davranışların her türlüsünü reddediyoruz. Augustiner bira fabrikası açık, hoşgörülü ve demokratik bir dünya görüşünü temsil etmektedir."

ARTI49

FOTOĞRAF: TEMSİLİ

HABERE YORUM KAT