Hitler suikastçıları anılıyor: 76 yıl sonra Von Stauffenberg’in torunu konuşuyor

Hitler suikastçıları anılıyor: 76 yıl sonra Von Stauffenberg’in torunu konuşuyor

Almanya bugün, Nazi dönemi lideri Adolf Hitler’e suikast girişiminde bulunan subayları anıyor.

20 Temmuz 1944’te, Klaus von Stauffenberg ve arkadaşları, Hitler’in bugün Polonya sınırları içinde kalan Doğu Prusya’daki karargâhına, bir toplantı sırasında infilak etmek üzere bomba yerleştirdi. Bomba patladı, dört kişi öldü, ancak Hitler yara almadan kurtuldu. Hitler’i salondaki toplantı masasının koruduğu anlaşıldı. 

Suikast girişiminin 76’ncı yıldönümünde, Berlin’deki Plötzensee Anıtı’nda korona tedbirleri dolayısıyla seyirciye izin verilmeyen ancak naklen yayınlanacak  bir tören düzenleniyor.

Törene katılan isimler arasında Federal Meclis Başkanvekili Petra Pau, Federal Konsey Başkanı Reiner Haseloff, Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ve Federal Anayasa Mahkemesi Hakimi Susanne Baer yer alıyor. Törende  Hitler suikastçısı Claus Schenk Graf von Stauffenberg’in torunu Philipp von Schulthess bir konuşma yapacak.  Berlin Büyükşehir Belediye Başkanı Michael Müller de törene bir video mesajı ile katılacak. 

VİCDANLARINI TAKİP ETTİLER

Öte yandan Brandenburg Eyalet Meclisi’nin Almanya Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) Başkanı Ulrike Liedtke de Hitler suikastçılarını onurlandıran bir konuşma yaptı. Liedtke “Von Stauffenberg çevresindeki direnişçiler hayatlarını riske attıklarını biliyorlardı. Ama başlarını çevirmek yerine vicdanlarını takip ettiler, sessiz olmak yerine seslerini yükselttiler” dedi.

Brandenburg’da salı günü Geltow’daki Henning-von-Tresckow kışlasında düzenlenecek törende  Hitler suikastçıları anılacak ve anılarına bir de  çelenk bırakılacak. Von Stauffenberg, Alman ordusunun önde gelen subaylarındandı. Kuzey Afrika cephesinde savaşmış, yaralanmıştı.  Hitler’in güvendiği, olağan toplantılarda yer verdiği bir isimdi. Ancak başarısız suikast girişiminden sadece saatler sonra, Stauffenberg ve birkaç subay daha yakalandı ve Hitler’in talimatıyla idam edildi. Bunu izleyen aylarda da yüzlerce kişi komploya iştirak gerekçesiyle öldürüldü. 

+49 – BERLİN

FOTO: lpb-bw.de

HABERE YORUM KAT