Hessen'da otobüs kullananlara kötü haber

Hessen'da otobüs kullananlara kötü haber

Hessen genelinde toplu taşıma araçlarıyla seyahat edenlerin Cuma gününden itibaren yine sorunlarla karşılaşması muhtemel: Özel otobüs şirketleri greve gidecek. En son grev sadece birkaç hafta önce yapılmıştı.

Büyük şehirlerde otobüslere güvenenleri yine stresli bir gün bekliyor. Verdi sendikası önümüzdeki Cuma (17 Mayıs), Salı ve Çarşamba (21 ve 22 Mayıs) günleri için özel otobüs şirketlerinde grev çağrısında bulundu. Grevin nedeni, sektördeki yaklaşık 6.000 çalışan için toplu sözleşme görüşmelerinin yeniden kesintiye uğraması.

Kuzeydoğu Hessen'deki (Homberg/Efze, Melsungen ve Rotenburg) Deutsche Bahn otobüs şirketlerinin yanı sıra Fulda, Giessen, Frankfurt, Maintal (Main-Kinzig), Offenbach, Oberursel (Hochtaunus), Hanau, Nidderau, Büdingen (her ikisi de Wetterau), Gelnhausen, Bad Homburg, Weiterstadt (Darmstadt-Dieburg), Rüsselsheim ve Wiesbaden'deki otobüs şirketleri etkileniyor.

UZUN VARDİYALAR

Verdi'ye göre, özel otobüs sektöründe dramatik bir personel açığı var. Sendika uzun vardiyalar, bölünmüş vardiyalar, kısa molalar, sayısız saat fazla mesai ve yüksek hastalık oranlarından şikayetçi.

Hessen Eyaleti Otobüs Şirketleri Birliği (LHO) ile yaşanan ücret anlaşmazlığında sendika, diğer taleplerinin yanı sıra yaklaşık 6.000 çalışan için daha fazla ücret talep ediyor. Maaşlar her seferinde yüzde 8,5 oranında iki kez arttırılacak ve Verdi ayrıca 3.000 Euro'luk bir enflasyon düzeltmesi talep ediyor.

REDDETTİLER

İşveren sendikası LHO, Verdi'nin taleplerini mali açıdan uygun olmadığı gerekçesiyle reddetti. Müzakereler bu nedenle başarısızlıkla sonuçlandı. Baş müzakereci Jochen Koppel, “En tartışmalı konular mola düzenlemeleri, ücret, tatil rotası organizasyonu ve enflasyon tazminatıydı” dedi.

İKİNCİ GREV

Verdi 24 Nisan'da işgücünü uyarı grevine çağırmış ve bunun sonucunda birçok sefer iptal edilmişti. Kassel, Marburg, Darmstadt ve Wiesbaden'deki pek çok şoförün diğer toplu sözleşmeler kapsamında olması ve bu nedenle sefer iptallerinin yaşanmaması nedeniyle Nisan ayındaki grevin büyük şehirlerde çok az etkisi oldu. Frankfurt'ta ise otobüs olmamasına rağmen yolcular genellikle diğer ulaşım türlerine geçebildi.

Sendika ve işverenler birliği 24 Mayıs için yeni bir müzakere tarihi üzerinde anlaştı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT