Hem cüzdanınızı hem de sağlığınızı korumanın yolu

Hem cüzdanınızı hem de sağlığınızı korumanın yolu

Alman uzmanlar, soğuk ve seyrek duş almanın hem daha sağlıklı olacağını hem de enerji maliyetini azaltacağını ifade ediyor.

Duş alma alışkanlıkları ve gerekçeleri kişiden kişiye değişiyor. Bazıları sağlıklı bir yaşam fikrini öne çıkarırken, bazıları kişisel hijyenine daha fazla önem veriyor. Peki düzenli duş almaya devam ederek aynı zamanda nasıl tasarruf sağlarız?

6 DAKİKA YETERLİ

Kuzey Ren-Vestfalya Tüketici Merkezi'ne göre duş sırasında saçların, vücudun sabunlanması, yıkanma ve durulanma işlemleri için toplamda 6 dakika yeterli oluyor. Soğuk duş (18 derece) bu süreyi verimli kullanmanıza ve banyoda gereksiz zaman harcamamanıza yardımcı oluyor.

Yani normal kullanımda ortalama 35-38 derece olan su sıcaklığını yaklaşık 20 derece düşürdüğünüzde, daha az su ve enerji harcıyorsunuz. Bu da yıllık enerji maliyetinizde ciddi bir tasarruf anlamına geliyor.

KAN DOLAŞIMINI HIZLANDIRIYOR

Uzmanlar birkaç derecelik düşüşlerin dahi enerji maliyetinde azalmaya yardımcı olabileceğini ve daha serin suda duş almanın insan sağlığı için de faydaları olduğunu ifade ediyor. Uzmanlara göre, soğuk duş kan dolaşımını hızlandırıyor, bağ dokularını güçlendiriyor. Duş sıklığını azaltmak ise cildin koruyucu tabakalarının zarar görmesini engelliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT