Hedeflerinde Türkiye ve Almanya'daki kullanıcılar var... Sahte siteler zirve yaptı...

Hedeflerinde Türkiye ve Almanya'daki kullanıcılar var... Sahte siteler zirve yaptı...

Noel öncesinde sahte siteler tavan yaptı! Teslimat bildirimi dolandırıcılığında, sahte sayfaların çoğu Almanya ve Türkiye'deki kullanıcıları hedef aldı.

Noel'den hemen önce sahte teslimat şirketi web sitelerinin sayısında önemli bir artış yaşandı.

Group-IB'nin Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibi, Aralık ayının ilk 10 gününde, Kasım ayının son 10 gününe kıyasla %34'lük bir artışla 587 sahte site tespit etti.

SMS MESAJLARIYLA...

Toplamda, Kasım ayının başından bu yana nakliye ve teslimat hizmetlerini taklit eden 1539 kimlik avı web sitesi tespit edildi. Son dakika hediye telaşından yararlanan dolandırıcılar, genellikle "acil" veya "başarısız" teslimat bildirimleri olarak gizlenmiş SMS mesajları gönderiyor. Bilinen teslimat hizmetlerini taklit eden mesajlar, alıcılardan sahte web sitelerini ziyaret etmelerini ve hem kişisel hem de ödeme bilgilerini bırakmalarını istiyor.

Bu tür teslimat bildirimlerinin gerçekliğini kontrol etmek, şüpheli bağlantılara tıklamamak ve bilgileri güvenilir kaynaklardan doğrulamak, teslimat dolandırıcılığına karşı korunmak için atılması gereken temel adımları oluşturuyor.

ALMANYA VE TÜRKİYE DE VAR

Teslimat bildirimi dolandırıcılığı, artan çevrimiçi sipariş hacmi nedeniyle teslimat şirketleri için yılın en yoğun dönemi olan Aralık ayında zirve yapıyor. Dolandırıcılar her gün yasal lojistik markalarını taklit eden yüzlerce web sitesi oluşturuyor. En yüksek hacimli kimlik avı kaynakları 8 Aralık 2023'te oluşturuldu. Kampanya 53 ülkedeki lojistik markalarını etkiliyor. Tespit edilen sahte sayfaların çoğu Almanya (%17,5), Polonya (%13,7), İspanya (%12,5), İngiltere (%4,2), Türkiye (%3,4) ve Singapur'daki (%3,1) kullanıcıları hedef aldı.

Kimlik avı sayfaları genellikle taklit edilen teslimat hizmeti sağlayıcılarının resmi adlarını ve logolarını gösteriyor ve URL'lerini taklit ediyor.

Teslimat hizmeti sağlayıcılarının markalarını kötüye kullanmanın yanı sıra, bu şema telekom operatörlerine, bankalara ve ücretli geçiş hizmetlerine saldırmak için de kullanılabiliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT