• BIST 85.325
 • Altın 251,800
 • Dolar 6,0846
 • Euro 6,8127
 • Berlin 17 °C
 • Frankfurt 16 °C
 • Paris 17 °C
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 20 °C
 • İzmir 24 °C
 • Stockholm 16 °C

HDP'nin Siirt mitingi

HDP'nin Siirt mitingi
SİİRT (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "7 Haziran seçimlerinden sonra bütün farklılıklarımızla bir güç olduğumuzu ve Türkiye'nin...

SİİRT (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "7 Haziran seçimlerinden sonra bütün farklılıklarımızla bir güç olduğumuzu ve Türkiye'nin yeni iktidar gücü olarak büyüdüğümüzü göstereceğiz" dedi.

Yüksekdağ, partisinin Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, bütün Türkiye'yi büyük insanlığın kollarıyla kucaklayacaklarını söyledi.

Seçim sonuçlarından halkın özgür iradesinin çıkacağını belirten Yüksekdağ, "7 Haziran seçimlerinden sonra bütün farklılıklarımızla bir güç olduğumuzu ve Türkiye'nin yeni iktidar gücü olarak büyüdüğümüzü göstereceğiz. HDP, bir anamuhalefet partisi değildir, sadece bir mücadele partisi değildir. Türkiye'nin aydınlık geleceğinin iktidar partisidir, halkların demokratik iktidarının partisidir" ifadesini kullandı.

Emek, özgürlük, barış, demokrasi, iş ve yaşam güvencesi sorunlarını çözeceklerini kaydeden Yüksekdağ, "Onların, Türkiye halklarının esas dertlerine çare üretmek gibi bir kaygıları yok. Onların tek derdi Erdoğan'ı başkan yapmak ve bu başkanın etrafında bir saltanat alanı oluşturmak. Ama onların saltanat kayığını HDP öyle bir sallıyor ki yarın öbür gün o saltanat kayıkları alabora olacak" diye konuştu.

-"İşlediği hiçbir darbe suçunun hesabını vermeden gitti" 

Yüksekdağ, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in vefatına da değinerek, "Bir darbeci general iki gün önce öldü. Yargılanmadan, devlet koruması altına alınarak, işlediği hiçbir darbe suçunun hesabını vermeden gitti" diyen Yüksekdağ, şöyle devam etti:

"Tayyip Erdoğan, bugünün Cumhurbaşkanı ve AKP Hükümeti bütün darbeci generalleri sonuna kadar korudu. Kenan Evren'in yargılanmamasının biricik güvencesi de bugünün Cumhurbaşkanı olan Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümetidir. 80 darbesinin ürünü olan o faşist barajı yıkıp geçtiğimizde, hiçbir darbeci karşımızda duramayacak. Biz o barajı, o darbe barajını, bugünün darbecilerinin barajını 7 Haziran'da bir enkaza çevireceğiz. Ne darbe anayasasını savunacak halleri kalacak sonra ne de darbe kurumlarını savunacak halleri kalacak. İşte 80 darbesinin ve 80 darbesi suçlularının hepsinin hesap vermesi için de bizlerin Meclis'e, bizlerin geleceğe yürümesi gerekiyor ve yürüyeceğiz."

-"Bu halka Selahaddin Eyyubi'yi en son anlatacaklar onlardır"

Siirt, Mezopotamya ve Kürt halkının Selahaddin Eyyubi'nin torunları olduğunu anlatan Yüksekdağ, şunları söyledi:

"Bu halka Selahaddin Eyyubi'yi en son anlatacaklar onlardır. Öğrenmeye başladılarsa öğrensinler ama öğrenmeyi başaracaklarını düşünmüyorum, buna inanmıyorum. Selahaddin Eyyubi, bütün bir yaşamı ve mücadelesi boyunca, Kudüs'ü fethederken de bütün Ortadoğu,  Mezopotamya topraklarında adaletin mücadelesini verirken de büyük bir lider mertebesini kazanırken de onlar gibi haramın yolundan gitmedi." 

"7 Haziran günü halkımız büyük bir zaferle o sandıklardan çıktıktan sonra işte biz yeni bir yaşamı da hep birlikte inşa edeceğiz" ifadesini kullanan Yüksekdağ, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bize diyorlar ki 'Bir seçim bildirgesi, beyannamesi, bir iktidar programı açıklamışsınız. Nasıl yapacaksınız bunu?' Biz, sizi aştıktan sonra, biz bu barajı aştıktan sonra, biz bu zorlu yolları geçtikten sonra o beyannamede, o programda söylediğimiz her şeyi de sonuna kadar yaparız ve yaşama geçiririz. Yeter ki gölge etmeyin, yeter ki aradan çekilin. Biz barajı aşarken, barajı yıkarken halkımızla yeni yaşam arasındaki bu engeli de aşacağız. AKP iktidarını da aşacağız ve işte o zaman yeni yaşama ulaşmamız için hiçbir engel kalmayacak."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05