• BIST 100.237
 • Altın 280,080
 • Dolar 5,7344
 • Euro 6,3129
 • Berlin 13 °C
 • Frankfurt 10 °C
 • Paris 16 °C
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 16 °C
 • İzmir 18 °C
 • Stockholm 12 °C

HDP'li Yüksekdağ: 43 seçim büromuz saldırıya uğradı

HDP'li Yüksekdağ: 43 seçim büromuz saldırıya uğradı
Canan ALTINTAŞ-Ahmet ÜN/ DİYARBAKIR, (DHA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 43 seçim bürolarının saldırıya uğradığını belirterek, "Bu...

Canan ALTINTAŞ-Ahmet ÜN/ DİYARBAKIR, (DHA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 43 seçim bürolarının saldırıya uğradığını belirterek, "Bu saldırıyı düzenleyenler bize seçim kampanyasını baskıyla, silahla, şiddetle, tehditle var etmeye çalışanlar, gelip bize demokrasiden bahsediyorlar. Bu utanmazlıktan başka bir şey değildir" dedi.
Diyarbakır'da partisinin düzenlediği dayanışma yemeğine katılan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, seçim bürolarının ve partilerinin saldırılara maruz kaldığını belirterek, şunları söyledi: "Bütün seçim kampanyamızda, bütün insanlık değerlerine sahip çıktık ve bütün siyaseti bütün insanlık değerlerine sahip çıkmaya çağırarak sürdürüyoruz. Ama bu çağrımıza AKP hükümetinin nasıl yanıt verdiğini bütün Türkiye çok iyi biliyor. Partimizin başarı merdivenlerini birer birer tırmanmasına razı olmayan bunu hazmedemeyen Cumhurbaşkanı ve AKP hükümeti her gün partimizin saldırıyla karşı karşıya kalmasına sebep oluyor. Hergün ırkçı linç çetelerinin Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın söylemiyle düğmesine basılıyor. Bugüne kadar 43 seçim büromuz saldırıya uğradı, sayısız arkadaşımız yaralandı, arkadaşlarımız gözaltına alındı, tutuklama müdahalesiyle karşı karşıya kaldı. Aynı zihniyet bu saldırıyı düzenleyenler bize seçim kampanyasını baskıyla, silahla, şiddetle, tehditle var etmeye çalışanlar gelip bize demokrasiden bahsediyorlar. Bu utanmazlıktan başka bir şey değildir. Siyaseti öğrenmeden önce bir insan, bir parti önce ayıbı öğrenecek. Siyasetten önce de ayıp diye bir şey vardır. Bunlarda utanma diye bir duygu yok, bunlar utanmayı, ayıbı öğrenmemiş. Bizi şiddet ve silahla ilişki kurduğumuzu itham ederek baskı altına almaya çalışırken, halkımızın bakış açısını bulandırmaya gerçekleri karartmaya çalışırken kendileri her gün bize karşı şiddet uyguluyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan her gün şiddeti bize teşvik ediyor. Seçim meydanlarında konvoyla yoldan koruma ordusuyla, askeri yığınakla geçerken bile yanlarında yürüyen 18 yaşındaki bir genç kıza tahammül edemeyip tutuklatan bir zihniyettir bunlar. Ama her yerde partimize ırkçı, linççi çetelere saldırtırken demokrasiyi, demokratik değerleri, seçim güvenliğini zerrece ağızlarına almıyorlar. Seçim meydanlarında bir taraftan Başbakan bir taraftan Cumhurbaşkanı bize karşı kampanya yürütüyor. Bize karşı bir saldırı siyasetini kullanıyor, ama bugüne kadar çıkıp 43 seçim büromuza saldırı düzenlendiğini çok iyi bilmelerine rağmen bu saldırılar dursun, bu saldırlar durdurulacak demediler." 
Yüksedağ, Başbakan ve Cumhurbaşkan'ına seslendiğini belirterek, "Seçim meydanlarında bize saldıran Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nı bu çağrıyı yapmaya davet ediyorum. Biz 2015 genel seçimlerinin barış ve güvenlik içerisinde yaşama geçmesi için elimizden gelen bütün sorumluluk ve gayreti ortaya koyuyoruz. Ama şiddeti kışkırtan, çatışmayı gerilimi, saldırıyı kışkırtan bizzat hükümet ve Cumhurbaşkanıdır. Bir kez olsun bu sadırlarının durdurulması için bir tutum almadılar. Saldırı yapanların hiç biri gözaltına bile alınmadı. Adeta yaptınız yine yapın diyorlar, yeni saldırıların önünü açıyorlar. Parti binaları ve arkadaşlarımıza saldıranlara güvendesiniz mesajı veriyorlar. Biz arkadaşlarımıza saldırılanların arkasında kimin olduğunu çok iyi biliyoruz. Bir zat işte bu hükümet vardır" dedi.
Yüksekdağ, Ak Parti hükümetinin 13 yıldan daha ötesinin olmadığını ileri sürerek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan için başkanlık diye bir şey de yok, olmayacak. Türkiye'yi ve tüm Türkiye halklarının umudunu, geleceğini bir kişinin başkanlık heveslerine teslim etmeye hiç niyetimiz yok. AKP hükümetinin topluma tepeden bakan kibrine, küstahlığına Türkiye halklarının geleceğini emanet etmeye hiç niyetimiz yok" ifadelerini kullandı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için 'Sana Selahattin demeyeceğim, Selahattin Eyyubi'nin adına yakışmıyorsun' sözlerine tepki gösteren Figen Yüksekdağ, "Sorun değil bizde zaten sana Başbakan demiyoruz. Sen Cumhurbaşkanı yardımcısısın hiçbir zaman bir Başbakan gibi hareket etmedin ki, hala da bir Başbakan gibi hareket etmiyorsun. Cumhurbaşkanı'nın yardımcısı, yaveri hatta onun yanında gezen bir çocuk gibi hareket ediyorsun. Çocukça sözler sarf ediyorsun" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

[gallery ids="184922,184923,184924,184925,184926"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05