Hava olumsuza döndü: Mültecileri bekleyen tehlike

Hava olumsuza döndü: Mültecileri bekleyen tehlike

Almanya'da mültecilere yönelik hava değişmiş durumda. Yerel seçimlerden sonra bunun daha da artmasından korkuluyor.

Thüringen'de yaklaşan seçimler göz önüne alındığında, göçmen danışmanları sahadaki çalışmalarının daha da zorlaşacağından korkuyor. Doğu Thüringen Caritas Derneği'nde danışmanlık ve destekten sorumlu ekip lideri Volker Liebelt, “Belirleyici seçim önce yerel seçimlerdir” dedi.

Belediye başkanları ve ilçe meclis üyeleri yasaları değiştiremez. Volker Liebelt, “Ancak aşırı akımlar veya partiler yönetime gelirse, çok kısa bir süre içinde hararetli iklimi daha da körükleyeceklerdir” dedi. Küçük ölçekte, örneğin artık konaklama sağlayamayacaklar. Liebelt, “Ancak 26 Mayıs'a kadar umutlu olmak zorundayız” diye belirtti.

HİZMETLER KESİLECEK

Bağımsız Sosyal Yardım Kuruluşları Birliği, Çarşamba günü eyalette yapılacak seçimler için “#ThüringenSozial24” sloganı altında bir kampanya başlatıyor. Sosyal yardım kuruluşları göç, entegrasyon, erken çocukluk eğitimi ve kaynaştırma alanlarındaki hizmetlerin kesileceği ya da iptal edileceği endişesini taşıyor. Thüringen'de 26 Mayıs'ta yapılacak yerel seçimlerin ardından 9 Haziran'da Avrupa seçimleri ve 1 Eylül'de de eyalet seçimleri yapılacak. Aşırı sağcı ve göçmen karşıtı AfD aylardır yapılan anketlerde eyaletteki en güçlü parti konumunda.

Liebelt her şeyden önce göç danışmanlığı için uzun vadeli finansmana ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Göç ve entegrasyon bir ya da iki yıllık bir iş değildir. Kalıcı bir görevdir ve düzenli finansman gerektirir” dedi.

2023 YILINDA HAVA OLUMSUZA DÖNDÜ

Tanınmış mültecilere danışmanlık yapmak Liebelt'in ekibinin temel görevlerinden biri ve devlet tarafından finanse ediliyor. Ancak bu fon sadece on iki ay için veriliyor. Bu da planlama belirsizliği anlamına geliyor.

Liebelt, ekip üyelerinin taciz edildiğini de bildirdi. Başörtülü bir kadın çalışan mobbinge uğramış ve üzerine tükürülmüştü. Tartışma gruplarında Ukraynalı erkek mültecilere, “Burada ne işiniz var? Ukrayna'ya gidin ve savaşın” deniyor.

Bölgede 26 yıldır aktif olan Liebelt, 2023'te havanın olumsuza döndüğünü ve özellikle Ukraynalıların artık “her şeyin günah keçisi” olduğunu söyledi. Bu durum Gera'da özellikle göze çarpıyor, örneğin yakın zamanda bir mülteci yurduna karşı Pazartesi gösteri harekete geçmiş ve eylem yapmıştı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum