Hangi alkol zararlı, hangisi "faydalı"

Hangi alkol zararlı, hangisi "faydalı"

Bira, şarap ya da alkollü içkiler: Araştırmacılar artık alkollü içecek seçiminin de vücut yağ oranı üzerinde etkili olabileceğini belirtti.

Almanlar bira ve şarap içmeyi sever. Ancak bu durum sağlığımız ve vücudumuz için bir tehlike arz ediyor. Bunun nedeni, alkolün özellikle sağlıksız karın yağlarının gelişimini destekleyebilmesinen kaynaklı.

İngiliz bilim insanları tarafından yakın zamanda yayınlanan bir çalışma, hangi alkolün özellikle sağlıksız olduğunu ve kilo alımına yol açabileceğini gösteriyor.

BİRA KİLO YAPIYOR

Araştırma çalışmasının bir parçası olarak uzmanlar, karın yağlanmasının ne zaman alkolden kaynaklandığını araştırdı. Bunun için yaşları 40 ila 79 arasında değişen yaklaşık 2.000 denekten elde edilen verileri analiz ettiler. İçki alışkanlıkları, diyet ve yaşam tarzı gibi farklı faktörler dikkate alındı. Ayrıca katılımcıların boy ve kiloları belirlendi, kan örnekleri analiz edildi ve vücut yağ analizi yapıldı.

Temel bulgu: Alkolün türüne bağlı olarak vücut ağırlığı ve vücut yağı üzerindeki etkisi değişiyor. Şarap içenlerde visseral yağ (organlar arasındaki yağ) miktarında artış görülmezken, bira ve alkollü içkiler gibi alkoller karın yağını arttırdı. Bu nedenle, özellikle biranın yüksek karbonhidrat içeriğinin kilo alımına katkıda bulunduğu varsayılıyor.

KIRMIZI ŞARAP ETKİSİ

Öte yandan, çalışmanın yazarlarına göre beyaz şarabın vücut yağı üzerinde önemli bir etkisi olmadığı görüldü. Ancak şaşırtıcı olan, kırmızı şarap içenlerin aşırı kilolu olma ihtimalinin daha da düşük olması. Bu nedenle kırmızı şarapta bulunan polifenoller iltihaplanmayı azaltmaya ve vücutta yağ depolanmasını engellemeye yardımcı olabilir. Dolayısıyla kırmızı şarap ölçülü tüketildiğinde sağlık üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Bununla birlikte, yazarların da belirttiği gibi, kilo alımında rol oynayan sadece alkollü içecek seçimi değildir. Diyet, yaşam tarzı ve genetik yatkınlık da bir rol oynuyor...

ARTI49

HABERE YORUM KAT