Hanau’daki 19 Şubat katliamı lanetlendi: Polise ve siyasete ağır eleştiriler

Hanau’daki 19 Şubat katliamı lanetlendi: Polise ve siyasete ağır eleştiriler

Hanau’da 6 ay önceki ırkçı katliamda yaşamını yitiren 9 “yabancının” yakınları, aynı kentte bir açık hava toplantısı düzenleyerek, Almanya’da tırmanan ırkçılığa karşı uyanık olma çağrısında bulundular.

Frankfurt yakınlarındaki Hanau’da 19 Şubat’ta bir ırkçı tarafından gerçekleştirilen katliam ve sonuçları Hanau’da sıkı korona önlemleri eşliğinde lanetlendi. Düzenleyiciler ve katılımcılar, bu tür olayların hep hatırlanması ve hatırlatılması, mutlaka adaletin yerini bulması, cinayetlerin aydınlatılması, bunun da siyasi sonuçları olması gerektiğini ortak talep olarak ileri sürdüler. 

hanau-7.png

Çeşitli pankartlarda ve sosyal medyada ırkçı saldırıda yaşamını yitiren şu isimler anıldı: Ferhat Unvar, Mercedes Kierpacz, Hamza Kurtović, Fatih Saraçoğlu, Vili Viorel Păun, Gökhan Gültekin, Sedat Gürbüz, Kaloyan Velkov, Said Nesar Hashemi. 

YÜRÜYÜŞ VE İLK PROGRAM İPTAL EDİLDİ

Son birkaç günde koronavirüs vakalarında görülen hızlı artışlar nedeniyle anma gösterisinin iptal edilmesi ve sadece sınırlı sayıda bir katılımla “Özgürlük Meydanı”nda toplanma çağrısı, sert eleştirilerle karşılandı. Gösteriye en az 5 bin kişinin katılacağı ileri sürülüyordu. Toplantı, korona önlemlerine sıkı biçimde uyularak gerçekleştirildi. 

hanau-5.png

Toplantı sonunda Hanau’nun sosyal demokrat Belediye Başkanı Claus Kaminsky’nin de bir konuşma yapması öngörülüyordu. Ancak Başkan’ın “orada söz alacak tek politikacı olmasının” yanlış bir mesaj ileteceği ve korona nedeniyle son anda alınan gösteriyi iptal kararı nedeniyle bundan vazgeçtiği bildirildi. Bu karar da sert biçimde eleştirildi. 

hanau-4.png

Faruk Arslan

İnternet üzerinden ve Frankfurt’un çeşitli bölgelerindeki dev ekranlardan da naklen yayınlanan toplantıda Hanau’da canını yitirenlerin yakınları söz aldılar. Bu konuşmalarda Almanya’da rkçılığın yeni giysilerle tekrar sahne aldığına dikkat çekildi ve özellikle güvenlik güçleriyle siyaset sınıfının gerekli önlemleri almakta yeterince duyarlı davranmadığı belirtildi. 1992 yılında Mölln’de yaşamını yitiren ailenin babası Faruk Arslan da toplantıda bir konuşma yaparak ırkçılığa karşı bu toplumsal direncin sürmesi gerektiğini hatırlattı. 

+49-HANAU

FOTO: youtube.com / Initiative 19. Februar Hanau 

HABERE YORUM KAT