Hanau katliamının 4'üncü yılında sokaklar dolacak

Hanau katliamının 4'üncü yılında sokaklar dolacak

Almanya'da 2020 yılında gerçekleşen ve 4'ü Türk 9 kişinin yaşamına mal olan ırkçı katliamın yıl dönümünde, çok sayıda gösteri ve anma etkinliği düzenlenecek.

Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı Hanau şehrinde 19 Şubat 2020'de meydana gelen ve 4'ü Türk 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ırkçı katliamın yıl dönümünde, ülkenin farklı noktalarında çok sayıda anma buluşması gerçekleşecek.

Yapılması planlanan anmalardan bazılarının yer ve saat bilgileri şöyle:

19 Şubat İnsiyatifi'nin yaptığı duyurulara göre, merkezi anma eylemi 17 Şubat Cumartesi Hanau’da gerçekleştirilecek. Katliamın ikinci bölümüne sahne olan Kurt Schumacher Meydanı’nda saat 14.00’te başlayacak olan yürüyüş kent içine yönelecek, kent içinde katliamın başladığı Heumark’dan geçip şehrin merkezindeki Pazar Yeri Meydanı’na (Marktplatz) ulaşacak. Markplatz’da saat 16.00’da başlayacak mitingde katliamda yaşamını yitiren gençlerin yakınları ve aldıkları ağır yaralara rağmen hayatta kalan gençler konuşacak.

Ailelerle dayanışma ve saldırının aydınlatılması için dört yıldır faaliyet gösteren “19 Şubat İnsiyatifi”nin yayınladığı bilgilere göre bugün ve yarın Hanau’nun yanı sıra Almanya’nın en az 12 kentinde yürüyüş, miting, uyarı nöbetleri, sergi, okuma gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Katliamın yıldönümü olan 19 şubat pazartesi günü ise 60’tan fazla kentte benzeri etkinlikler düzenlencek. Anma ve protesto eylemleri takip eden günlerde de devam edecek.

KATILIMIN YÜKSEK OLMASI BEKLENİYOR

Son haftalarda tüm Almanya’da gözlenen aşırı sağa karşı protesto etkinliklerinin de etkisiyle Hanau’daki yürüyüş ve mitinge katılımın büyük olması bekleniyor.

Ayrıca; yarın Darmstadt luisenplatz'da 10:15'te, 19'unda Aschaffenburg Stiftplatz'da 18:30'da, Frankfurt'ta Hauptwache'de 18:00'de, Mainz Hauptbahnhof'da da 17:30'da anma eylemleri gerçekleştirilecek.

NE OLMUŞTU?

43 yaşındaki aşırı sağcı Tobias R. 19 Şubat 2020 tarihinde, iki ayrı nargile kafeyi basarak dördü Türkiye kökenli dokuz kişiyi ırkçı saiklerle ateşli silahla katletmişti. Katil, bu cinayetlerin ardından annesini de öldürmüş, sonrasında intihar etmişti.

SPD Hessen Eyalet Meclis Grup Başkanı Nancy Faeser, "Hanau'daki terör saldırısı ile ilgili pek çok şey hala muğlak ve çelişkili" diyerek, olay esnasında polise acil arama üzerinden ulaşılamamasını, olay yerlerinden birinde acil çıkış kapısının polisin talebi nedeniyle kapalı tutuluyor olmasını ve polis ile savcılığın maktul yakınlarına karşı yaklaşımını buna örnek göstermişti.

Kurbanların aileleri, soruşturma makamlarının ihmallerini eleştirerek siyaset ve polis tarafından yalnız bırakıldıkları şikayetinde bulunmuştu.

Katliamda yaşamını yitirenlerin kimlikleri şöyle:

Sedat Gürbüz (30, Langen doğumlu), Kaloyan Velkow (33, Bulgaristan kökenli, bir çocuk babası), Fatih Saraçoğlu (34), Vili Viorel Paun (23, Romanya kökenli), Ferhat Unvar (23, Hanau doğumlu), Mercedes Kierpacz (35 – Polonya kökenli, iki çocuk annesi, komşu şehir Offenbach doğumlu), Gökhan Gültekin (37, Hanau doğumlu), Hamza Kurtoviç (22, Bosna kökenli, Hanau doğumlu), Said Nesar Hashemi (21, Afganistan kökenli, Hanau doğumlu).

HABERE YORUM KAT