Hamburg'daki okullara başörtüsü engeli

Hamburg'daki okullara başörtüsü engeli

Hamburg'daki okullarda nikap ve burka gibi baş örtüleri yasaklanmak isteniyor.

Hamburg, peçe ve burka gibi baş örtülerini okullarda yasaklamak istiyor. Okul senatörü Ksenija Bekeris'e göre, okulda yüzünü tamamen örten kız çocuklarına ilişkin münferit vakalar giderek artıyor. Söz konusu vakalarda danışmanlık hizmeti ise herhangi bir ilerleme sağlayamıyor.

SPD ve Yeşiller'in teklifi 15 Mayıs çarşamba günü Hamburg Parlamentosu'nda kabul edilecek.

Hamburg Eğitim Müdürlüğü'ne göre şu anda kentte yaklaşık on vaka meydana geldi. Almanya'da kaç kadının nikap ya da burka giydiğine dair kesin bir rakam yok.

DEVLET MEMURLARINA VE ASKERLERE YASAK

Dört yıl önce Müslüman bir meslek okulu öğrencisi, okulda yüzünü örtmesine izin verilmesi için açtığı bir davayı kazandı. Almanya'da kamusal alanda peçe takmak genel olarak serbest ve Anayasa'da yer alan din özgürlüğü kapsamında. Ancak Alman silahlı kuvvetleri mensupları ve devlet memurlarının yüzlerini örtmelerine izin verilmiyor.

Hamburg, okullardaki baş örtüsü yasağı koyan ilk eyalet değil. Bavyera, Aşağı Saksonya ve Baden-Württemberg eyaletlerinde de okullarda yüzün örtülmesine karşı yönetmelikler çıktı. Kiel Üniversitesi gibi bazı üniversiteler de burka ve nikap giyilmesini yasakladı. Bu yasaklar, peçe ve burka giyen kadınların sayısındaki belirli bir artıştan çok, sosyal ve siyasi bir duruşla ilgiliydi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum