Hamburg'da okul önlerinde esrar ihlali

Hamburg'da okul önlerinde esrar ihlali

Nisan ayından bu yana yetişkinlerin esrar tüketmesine izin veriliyor, ancak her yerde değil. Kreşlerin ve okulların önünde yasak. Hamburg polisi ise bir düzine suç tespit etti.

Hamburg polisi, esrar tüketiminin yasallaşmasını takip eden ilk iki ayda, kreş ve okul önlerinde yasadışı tüketimle ilgili on iki vaka kaydetti. Senato'nun CDU parlamento grubunun küçük bir sorusuna verdiği yanıtta, memurlar bir kreş alanında üç suç kaydetti.

Sekiz kez okulların önünde, bir kez de hem okul hem de kreşin bulunduğu bir alanda esrar ya da haşhaş tüketildi. Polis üç vakada cezai işlem başlattı. Diğer vakalarda ise polis memurları tüketicileri uyardı.

PARA CEZALARI VAR

Esrar tüketirken okullara, anaokullarına, oyun alanlarına, gençlik tesislerine veya kamuya açık spor tesislerine kuş uçuşu en az 100 metre mesafe bırakılmalıdır. Senato tarafından 8 Mayıs'ta açıklanan para cezalarına ilişkin kararnameye göre, suçlular 500 Euro para cezasıyla karşı karşıya. Reşit olmayanların yanında esrar içenler ise 1000 Euro para cezasına çarptırılacak.

"CİDDİ BİR HATA"

CDU parlamento grubunun eğitim politikaları sözcüsü Birgit Stöver, “Federal hükümetin kenevire izin vermesi, acilen düzeltilmesi gereken ciddi bir hatadır” dedi. Özellikle çocuklar ve gençler için sağlık risklerinin yanı sıra, federal eyaletler de çözülmemiş çok sayıda sorunla karşı karşıyadır.

Stöver, kreşler ve okullar için koruma bölgelerinin her ne pahasına olursa olsun uyuşturucudan arındırılmış olarak kalmasını talep etti:

“Bu koruma bölgelerinde ilk suçların işlenmiş olması kötüye işarettir ve gelecek için iyiye alamet değildir.”

ARTI49

HABERE YORUM KAT