Hamburg trenini birbirine katan İbrahim A.'nın dosyası kabarık çıktı!

Hamburg trenini birbirine katan İbrahim A.'nın dosyası kabarık çıktı!

Hamburg treninde 25 ocak günü yolculara saldıran İbrahim A'nın dosyası kabarık çıktı...

Çarşamba günü Kiel'den Hamburg'a giden bir trende diğer yolculara bıçakla saldıran kişi yakalanarak gözaltına alındı. 17 yaşındaki ve bir diğeri 19 yaşındaki kişiler olay yerinde öldü. 5 kişi ağır yaralandı.

Perşembe öğleden sonra, 33 yaşındaki İbrahim A., Itzehoe bölge mahkemesinde (Steinburg bölgesi) sulh hakimi önüne çıkarıldı. Başsavcı Peter Müller-Rakow, "İki adet cinayet ve dört adet adam öldürmeye teşebbüs hakkında soruşturma yürütüyoruz" dedi. İddianın ciddiyeti ve zanlının kaçma riskinin yüksek olması nedeniyle tutuklama kararı verildi.  Yaralanan beş kişiden ikisinin durumu ağır. Şu anda üç kişi hastanede. İki kişinin ise evlerinde tedavilerine devam ediliyor. 

Cinayetten birkaç saat önce İbrahim A., Kiel'deki yetkililerden oturum kartı almak için başvurmuş. Yetkililerin açıkladığı üzere başvuru sırasında İbrahim A. normal bir izlenim bırakmış. 

Bölge trenine düzenlenen bıçaklı saldırının tam olarak neden olduğu henüz netlik kazanmadı.

Failin sabıka kaydı var, ancak "Ülkeyi terk etmesi için uygulanabilir bir zorunluluk" yok

İçişleri bakanından alınan bilgilere göre, failin adı İbrahim A. , 33 yaşında, vatansız bir Filistinli. İbrahim A. hakkında  polisin elinde iki rapor var; biri anlaşmazlık, biri de hırsızlıktan!

A.'nın Almanya'da herhangi bir aile üyesi bulunmamakta. Ailesi Gazze Şeridi'nde yaşıyordu ve terör örgütü Hamas tarafından taciz ediliyordu. Bu nedenle İbrahim A. son olarak 2014 yılında Almanya'ya kaçmıştı.

İbrahim A.'nın Almanya'da kargo taşıyıcısı ve Amazon tedarikçisi olarak çalıştığı belirtildi.

2014 yılından bu yana şiddet ve hırsızlık eylemlerine karışan İbrahim A. zaman zaman psikolojik yardım almış.

2022 yılında zanlı evsizler için yemek dağıtımı yapılan yerin önünde bir kişiye bıçakla saldırarak ağır yaraladı. Davası süren bu olayda henüz karar açıklanmadı. Zanlı bir yıldır gözaltı süresini doldurduğu için geçen hafta serbest bırakıldı. 

İbrahim A'nın 19 ocak'ta trende meydana gelen ölümcül bıçaklı saldırıdan sadece birkaç gün önce gözaltından tahliyesi, avukatı için bile şaşkınlık yarattı. A.'ın avukatı Björn Seelbach, "Müvekkilimin bu kadar ani bir şekilde serbest bırakılmasına şaşırdım" dedi . "Onu serbest bırakmadan önce  hazırlasaydınız, daha iyi olurdu." uyarısında bulundu.

Psikiyatrik tedavi süreci gözaltında olduğu süre boyunca devam eden zanlı için psikiyatristi tarafından 'Kendisi veya başkaları için tehlike yok' değerlendirilmesi yapıldı.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser isyan etti

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser ( SPD ) perşembe günü yaptığı açıklamada, "Böyle bir failin hala burada ülkede olmasının nasıl mümkün olabileceği açıklığa kavuşturulmalı" dedi. "Nasıl oldu da bu kadar çok sabıka kaydıyla artık bir ıslahevinde değil? Gözaltından bu kadar erken salıverilmesi nasıl oldu?” sorularını yöneltti.

Faeser, açıklamalarının Hamburg mahkemesinin kararına yönelik bir eleştiri olarak anlaşılmasını istemedi. "Bu suçu atamakla ilgili değil. Hataların nerede olduğunu çözmemiz gerekiyor diyen Faeser, Almanya'nın kendi "karanlık tarihi" nedeniyle, "mültecileri kabul etmesinin insani bir yükümlülük" olduğunu söyledi. 

Artı49

HABERE YORUM KAT