Halkı kışkırtıyor, tehdit ediyor: Attila Hildmann hakkında suç duyurusu

Halkı kışkırtıyor, tehdit ediyor: Attila Hildmann hakkında suç duyurusu

Komplo teorileri ve nazi söylemleriyle tanınan Türkiye kökenli Attila Hildmann hakkında savcılığa suç duyurusu yağıyor. Yıldız aşçı şimdi de halkı kışkırtmakla suçlanıyor

Aynı zamanda vegan yemeklerin yer aldığı bir kitabı da bulunan star aşçı Hildmann özellikle süt ve yumurta içermeyen tarifleriyle tanındı. Korona krizi başladığından bu yana ise vegan yemeklerin ustası Attila Hildmann tamamen farklı  bir kimlikle insanların karşısına çıkıyor.  Polis ve savcılar peşinde.

Kendisini “ultra sağcı” olarak tanımlayan Hildmann Yahudi soykırımını inkâr etme, halkı kışkırtma ve tehditte bulunma suçlarıyla Berlin ve Brandenburg polis ve savcıları tarafından itham ediliyor.

Berlin Savcılığı’ndan Twitter’da yapılan bir paylaşımda  Berlin’deki korona önlemlerini kınayan eylemlerde Attila Hildmann'ın antisemitik sözler söylediği ve tehdit savurduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi. Berlin Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Attila Hildmann hakkında iki farklı soruşturmanın sürdüğü belirtildi. Biri halkı kışkırtmak, diğeri ise Birlik’90/Yeşiller partili siyasetçi Volker Beck’i tehdit etmek. 

Diğer taraftan Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetelerinden Bild’de yayınlanan habere göre 39 yaşındaki profesyonel Türk boksör Arık, salgın boyunca komplo teorileri ile dikkat çeken Hildmann’ı telefonla arayarak “Sana bir tokat patlatırım” demişti. Habere göre, Ünsal Arık, “Onu aradım ve ilk gördüğü yerde bir tokat atacağımı söyledim. Ve sonra hemen telefonu kapattım. Çünkü onun ne söyleyeceği umurumda değil” diye konuşmuştu.

+49 - BERLİN

FOTO: dpa

HABERE YORUM KAT