• BIST 101.849
 • Altın 259,118
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Berlin 19 °C
 • Frankfurt 23 °C
 • Paris 20 °C
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 23 °C
 • İzmir 28 °C
 • Stockholm 17 °C

Hakkını arayana ücretsiz destek

Hakkını arayana ücretsiz destek
Deutsche Sozial Hilfe e.V. kira hukukundan aile hukukuna kadar geniş bir alanda mağdurlara destek veriyor. Almancası yetersiz olanlar da Türkçe bilgilendiriliyorFRANKFURT-...

Deutsche Sozial Hilfe e.V. kira hukukundan aile hukukuna kadar geniş bir alanda mağdurlara destek veriyor. Almancası yetersiz olanlar da Türkçe bilgilendiriliyor FRANKFURT- 2007'den itibaren Almanya çapında faaliyet gösteren Deutsche Sozial Hilfe e.V. hukuki açıdan hakkını aramak isteyen dar gelirlilere ücretsiz destek veriyor. Dernekle birlikte çalışan avukat ve sosyal danışmanlar, her türlü sorunu yerinde tespit edip bunları dosya haline getiriyor ve gerektiğinde mahkemeye giderek sorunları kısa sürede çözüme kavuşturmaya çalışıyor. Derneğin ağırlıklı olarak Hessen eyaletinde çalışmalar yaptığını söyleyen avukat Kadir Varol, "Bize ulaşıldığında, gezici elemanımız hemen ilgili yere gidip gerekli bilgi ve belgeleri topluyor. Ön görüşmeleri yaptıktan sonra her başvuru ile tek tek ilgileniyoruz. Daha çok sosyal hukuk, aile hukuku, kira hukuku konularında ve sözleşmelerle ilgili anlaşmazlıklar üzerine başvurular alıyoruz" şeklinde konuştu. Vatandaşların dosya açmaya cesaret edemediği her türlü hukuki soruna çözüm bulmaya çalıştıklarını ifade eden Varol, "Örneğin kanunlara göre evde boru patlaması varsa, ev sahibinin en kısa süre içerisinde bu sorunu gidermesi gerekir. Bunu ve bunun gibi birçok hakkı çoğu kimse bilmiyor. Böyle bir durumda, eve gidip önce fotoğraf çekiyor ve ön yazışmaları yaparak ev sahibi ile görüşüyoruz. Eğer sonuç alamazsak mahkemeye giderek sorunu kısa zaman içinde geçici hakların korunması yoluyla çözüyoruz" dedi. Bebekli evin elektriği kesilemez Avukat Mustafa Çiçek, avukatlık ücreti yüksek olduğu için insanların haklarını aramaktan çekindiğini ve "100 Avro'luk bir sorun için 500 Avro avukatlık ücreti verilmez" şeklinde bir algı oluştuğunu vurgularken, "Biz her türlü hukuki problemde çoğu zaman hiçbir ücret almadan işlemleri takip ediyoruz. Zaten sosyal yardım alan insanların avukat masraflarını devlet karşılıyor. Hukuk sigortası olanlar da aynı şekilde mahkeme masraflarını ödemiyorlar. Ancak varlıklı bir insan bize başvurursa Avukatlık Kanunu gereği asgari ücreti talep etmek zorundayız. Hizmetlerimizin zaten kazanç amacı yok. Biz öncelikle, insanlarda hak arama bilincinin gelişmesi için çaba gösteriyoruz" şeklinde konuştu. Elektriği borcundan dolayı kesilen bir evde bebek varsa, kesilen elektriğin mahkeme kararıyla kısa süre içerisinde açtırılma ihtimali bulunduğunu belirten Çiçek, "Bu konularda insanların herhangi bir suçu yok. İnsanlarımızın suçu haklarını bilmedikleri için haklarını arayamamalarıdır. Bir kişinin tüm varlığına mahkeme kararıyla haciz dahi konulsa, belirli bir kazanca dokunulamaz. Ancak çoğu kimse bunları tam olarak bilmediği için yararlanamıyor" dedi. Türkçe hizmet veriliyor Deutsche Sozial Hilfe e.V. ön araştırmalarla ailelerin alması gereken sosyal yardım miktarını belirliyor ve eksiklik durumunda gerekli işlemleri yaparak desteğin arttırılmasını sağlıyor. Almancanın dışında Türkçe basta olmak üzere birçok dilde hizmet veren derneğe 06022-20558450 ve 51 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05