Hac ziyaretini aşırı sıcaklar vurdu: Yüzlerce kişi hayatını kaybetti

Hac ziyaretini aşırı sıcaklar vurdu: Yüzlerce kişi hayatını kaybetti

Mekke'ye giden hacı adaylarını aşırı sıcaklar vurdu: 922 insan öldü!

Suudi Arabistan'daki Hac ziyareti sırasında aşırı sıcaklar nedeniyle 900'den fazla kişi hayatını kaybetti. Bir Arap diplomat Çarşamba günü AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, sadece Mısır'dan en az 600 hacı adayının 51,8 dereceye varan yüksek sıcaklıklar nedeniyle öldüğünü söyledi. Birçok akraba çaresizce hastanelerde kayıp hacılarını arıyor.

Arap diplomat, "(Yeni teyit edilen) tüm ölümler de sıcaktan kaynaklanıyor" dedi. Bu da Mısır'dan en az 600 kişinin öldüğü anlamına geliyor. Mısır'dan 800 hacı adayı da kayıp.

Ürdün, İran, Irak, Tunus, Endonezya ve Senegal de son günlerde Hac'da ölümler olduğunu bildirdi. Asyalı bir diplomat da "68 civarında" Hintli hacının öldüğünden söz etti. AFP'nin çeşitli ülkelerden gelen verilere dayanarak yaptığı hesaplamaya göre bu, bu yıl Hac sırasında 922 kişinin hayatını kaybettiği anlamına geliyor. Geçen yıl hac yolculuğu sırasında çoğu Endonezya'dan olmak üzere 200'den fazla ölüm vakası rapor edilmişti.

SICAKLARAN KAYNAKLANIYOR

Aile üyeleri sosyal medyada ölümlerin çoğunun aşırı sıcaklardan kaynaklandığını söyledi. Diğer aileler ise Suudi hastanelerinde kayıp yakınlarını aramaya devam etti. Suudi sağlık bakanlığı Pazartesi günü çok sayıda ölüm haberinin yayınlanmasından önce Reuters'a yaptığı açıklamada, yetkililerin aşırı yüksek sıcaklıklar sırasında Müslüman hacılar arasında olağandışı bir ölüm tespit etmediğini söyledi.

Suudi devlet televizyonu, Pazartesi günü Mekke'deki Ulu Cami'de sıcaklığın gölgede 51.8 santigrat dereceye yükseldiğini bildirdi. Sağlık bakanlığı, 2,700'den fazla hacının sıcaklığa bağlı hastalıklar nedeniyle tedavi edildiğini söyledi. Hac yolculuğu Cuma günü başladı ve Çarşamba günü sona eriyor. Suudi istatistik ofisine göre bu yıl 1.8 milyondan fazla hacı bekleniyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT