Habeck'ten iklim fonu tepkisi: "60 milyar Euro'yu öylece bir araya getiremezsiniz"

Habeck'ten iklim fonu tepkisi: "60 milyar Euro'yu öylece bir araya getiremezsiniz"

Alman Bakan Habeck, iklim fonu kararının ardından artan enerji fiyatları konusunda uyardı.

Almanya'da Federal Anayasa Mahkemesi'nin iklim fonu kararının ardından Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, ülkede enerji fiyatlarının artacağı konusunda bir uyarıda bulundu.

Habeck, Pazartesi günü Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada, Karlsruhe kararının Ekonomik İstikrar Fonu (WSF) üzerinde de etkisi olacağını belirtti. "Eğer bir krize girersek, artık gaz ve elektrik fiyatlarını frenleyemeyiz" diyerek önemli bir uyarıda bulundu.

Habeck, ayrıca artan şebeke ücretlerinin devlet tarafından karşılanamayacağını ifade etti. Federal hükümet, yüksek iletim şebekesi ücretleri nedeniyle elektrik fiyatlarının daha da artmasını önlemek amacıyla WSF'den 5.5 milyar Euro ayırdı. Ancak, bu önlem henüz yasal olarak uygulanmamış durumda.

60 MİLYAR EURO KRİZİ

CDU/CSU parlamento grubu, Karlsruhe'de İklim ve Dönüşüm Fonu'na (KTF) karşı dava açmıştı. Federal Anayasa Mahkemesi'nin Çarşamba günü verdiği karar, koronavirüs pandemisiyle mücadele için ayrılan 60 milyar Euro'nun geriye dönük olarak fona aktarılamayacağını ortaya koydu. Bu fon daha önce iklim politikası projeleri için ayrılmıştı.

Habeck, Karlsruhe'den çıkan kararın Alman ekonomisine ağır darbe vuracağını ve istihdam kaybına neden olabileceğini vurguladı. Şirketlerin iklim nötr hale gelmelerini desteklemede kullanılan bu fonun ortadan kalkmasının Almanya için büyük bir kayıp olduğunu söyledi. Habeck, federal hükümetin bu parayı başka şekillerde sağlama çabalarının devam ettiğini ancak basit bir çözüm olmadığını ifade etti.

Yeşiller Bakanı, FDP'nin sosyal yardımları kesme önerisini reddetti ve bu tür önerilerin durumun ciddiyetini gözden kaçırdığını belirtti. Habeck, federal hükümetin bu yılki zor ekonomik durumu göz önünde bulundurarak özel bir fon aracılığıyla kaynak sağlama olasılığını açık bıraktı. Ancak, "60 milyar Euro'yu öylece bir araya getiremezsiniz" diyerek borç freninin kaldırılması fikrini reddetti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT