Güçlü rakiplerine rağmen: Genç Sosyalist Kevin Kühnert’in adaylık hamlesi

Güçlü rakiplerine rağmen: Genç Sosyalist Kevin Kühnert’in adaylık hamlesi

Genç Sosyalistler (Jusos) lideri Kevin Kühnert siyasete federal mecliste devam etmek istediğini açıkladı. Güçlü rakiplerine rağmen 31 yaşındaki Kühnert adaylığını koymakta kararlı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Başkan Yardımcısı ve SPD’nin gençlik örgütü Jusos’un da başkanı olan Kevin Kühnert, 2021 yılındaki genel seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada, “Federal meclis seçimlerinde başarılı olmak için, SPD her üyesinin mümkün olan en iyi yerde yer alması gerekir” dedi.  Bunu en iyi şekilde Federal Meclis adayı olarak yapabileceğini düşünen Kühnert, “Jusos olarak yaptığımız değişikliği SPD parlamento grubuna ve parlamentoya taşımak istiyorum” dedi. 

Kevin Kühnert, bir süre önce sonbaharda Jusos'un başkanı olarak görevden ayrılacağını ve Berlin'in Tempelhof-Schöneberg seçim bölgesinden Federal Meclis milletvekilliği için aday olacağını açıklamıştı. “Siyasi parti makamları elbette vitrine konan şampiyonluk kupaları değildir” diyen Kühnert, Jusos’un kendisi olmadan da Almanya'daki en güçlü siyasi gençlik örgütü olarak SPD seçim programına damga vurabileceğini söyledi. 

Alman Basın Ajansı DPA’nın haberine göre, SPD Tempelhof-Schöneberg Teşkilatı Başkanı Lars Rauchfuß, Kühnert’in adaylığına ilişkin “Eminim bölge teşkilatımızın büyük desteğini alacaktır” dedi ve Kühnert'in kasım ayında doğrudan aday seçilmesinin beklendiğini bildirdi. 

Öte yandan Rauchfuß, Berlin Büyükşehir Belediye Başkanı Michael Müller’in adaylığını koymayı istemesi durumunda Kühnert'in kendisine bir başka seçim bölgesi araması gerektiğini  belirtti. 

+49 - BERLİN

FOTO: Britta Pedersen / dpa-Zentralbild / dpa

HABERE YORUM KAT