Güç soru: Yaz tatilinden sonra okullar açılacak mı?

Güç soru: Yaz tatilinden sonra okullar açılacak mı?

Almanya’da yaz tatilinden sonra okulların yeniden açılması planlanıyor. Ancak 1.5 metrelik “sosyal mesafe”, iyimser olmayı güçleştiriyor.

Rheinland-Pfalz Eyalet Eğitim Bakanı Stefanie Hubig eyaletlerin eğitim bakanlarının yaz tatilinden sonra öğrenime geçilmesini istediklerini belirtti. Buna karşılık sosyal mesafe kuralı bunun pratiğe geçirilmesini güçleştiriyor.

Alman kamu televizyonu ARD kanalında yayınlanan “Morgenmagazin” adlı programa konuşan Bakan Hubig “İlkokul ve anaokulu çocuklarının velilerinin sabırlarının sonuna geldiklerine inanıyorum. Okul durumun eyaletlere göre farklılık taşıyor. Ama hepsi aynı yöne doğru ilerliyor. Çocukların yeniden okullarına dönebilemeleri iyi olur” dedi. 

Eyaletlerin eğitim bakanları geçtiğimiz hafta bir açıklama yaparak okulların yeniden açılmasını talep etmişlerdi. Pandemi dolayısıyla mart ayı ortasından bu yana Almanya çapında tüm okullar kapalıydı. Mayıs ayı başından bu yana ise kademeli olarak eğitime geçiliyor. Çocuklar çeşitli günlerde ya da çeşitli haftalarda dersbaşı yapabiliyor.    

MESAFE KURALI AÇILMASINI İMKANSIZLAŞTIRIYOR

Berlin Okul İdareleri Çıkar Grubu Birliği (IBS) Başkanı Astrid-Sabine Busse, RBB kanalına yaptığı açıklamada okulların açılmasıyla ilgili olarak sosyal mesafe kuralının sorun oluşturduğuna işaret ederek “Mesafe kuralı yüzlerce okul çocuğu için uygulanamaz” dedi. Berlin Eyaleti’nin Almanya Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) Eğitim Senatörü Sandra Scheeres de yaz tatilinden sonra okulların yeniden tüm potansiyeli ile açılmasını talep etmiş ve “Bu ancak 1,5 metrelik kuralı kaldırılırsa mümkün olur” demişti.

Scheeres böylece sınıfların sosyal mesafe dolayısıyla iki veya üç gruba bölünmesine gerek kalmayacağına ve bunun önkoşulunun enfeksiyonların düşük seviyede kalması olduğuna işaret etmişti. IBS Başkanı Busse de öğretmenlerin okulların açılmasını dört gözle beklediklerini vurguladı. Busse çocukların sınıflara ger dönmesine rağmen müfredatta yer alan konularla arayı kapatmanın mümkün olamayacağını da ekledi. 

BRANDEBURG OKULLARI 10 AĞUSTOS’TA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Brandenburg'da da, birçok ebeveyn rahat nefes alabilecek. Eyalette okullar ve kreşler açılıyor. Brandenburg Eyaleti Gençlik Bakanı Britta Ernst (SPD), Potsdam'daki kabine toplantısında anaokullarının yakında faaliyete geçebileceğini, 10 Ağustos’tan itibaren de tüm öğrencileirn okula dönebileceğini duyurdu. Nihai karar cuma günü verilecek. 

+49 – KÖLN

FOTO: Element5 Digital on Unsplash

HABERE YORUM KAT