Gözden kaçan detay: İmamoğlu Almanya’da bir ilki başardı

Gözden kaçan detay: İmamoğlu Almanya’da bir ilki başardı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Berlin’de Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile görüştü. Ancak sadece bu görüşme değil! İmamoğlu biri Maliye, biri Dışişleri olmak üzere iki önemli bakanla, ülkenin iki önemli şehrinin belediye başkanıyla görüştü.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Almanya’nın başkenti Berlin’de, bir dizi diplomatik ve finansal görüşmeler gerçekleştirdi. İmamoğlu, günün farklı saatlerinde sırasıyla; Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Niels Annen ve Maliye Bakanı Christian Lindner ile heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. İmamoğlu, akşam saatlerinde de Alman Sanayileri Federasyonu (BDI) İcra Kurulu Başkanı Tanja Gönner ve ekibiyle bir araya geldi. İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar da finansal görüşmeler sırasında İmamoğlu’na eşlik etti.

İmamoğlu'nun Baerbock ile yaptığı görüşme ise sosyal medyanın gündemine oturdu. Toplantı salonunu gösteren Baerbock'a durarak içeri girmesi için öncelik veren İmamoğlu'nun hareketi beğeni topladı.

“BENZERİNİ YAPABİLEN BİR MUHALİF SİYASETÇİ BİLMİYORUM”

Gazeteci İpek Maya Saygın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun görüşmelerinin önemine dikkat çekti.

Türkiye’den yapılan ziyaretlerde bu kadar kritik görüşmeler yapılamadığının altını çizen Gazeteci İpek Maya Saygın, sosyal medyada şunları yazdı:

“İmamoğlu, Dışişleri Bakanı tarafından da kabul ediliyor. Açıkça söyleyelim, bu hem vizyon hem beceri meselesi. Ekrem İmamoğlu, Federal Hükümet’in biri Maliye, biri Dışişleri olmak üzere iki önemli bakanıyla, ülkenin iki önemli (eyalet)şehrinin başbakanı/belediye başkanıyla görüşüyor. Benzerini yapa(bile)n bir muhalif siyasetçi bilmiyorum yıllardır Türkiye’de. Demek ki oluyormuş.”

“ÖNEMLİ BİR TARİHTE BURADAYIZ”

İmamoğlu, Almanya devlet yetkilileri ve işveren kuruluşuyla yaptığı görüşmeleri, şu sözlerle değerlendirdi:

“İstanbul'dan Berlin'e geldiğimizde; tabii önemli bir tarihte buradayız. Hem kardeş şehir ilişkimizin 35. yıldönümü hem de Türk-Alman dostluk antlaşmasıyla, aslında başka bir evreye erişen antlaşmanın 100’ncü yılında Berlin'deyim. Ve çok önemli görüşmeleri bir kısım mutabakat görüşmelerini yaptığımız bir günü geçirdim. Bugüne sabah, çok önemli, Dış İlişkiler Bakanı'yla yaptığımız görüşmeyle başladım. Ardından Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı’yla görüşmelerime devam ettim. Son olarak yine önemli bir bakan, Maliye Bakanı’yla görüşmemi yaptım. Tabii burada hem İstanbul'umuzu ilgilendiren hem Türkiye'mizi ilgilendiren bazı konular ile ilgili görüşlerimizi karşılıklı paylaştık.

“İŞ BİRLİĞİ ZEMİNLERİNİ KONUŞTUK”

Hem İstanbul Belediye Başkanı gömleğimle hem de Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı titrimle masalarda olduğum için, Türkiye'deki yerel yönetimlerin olabildiğince yüksek oranda fonlardan yararlanabilme, Avrupa Birliği'yle ilgili ilişkiler, Avrupa Birliği'yle ilgili fonlar, aynı zamanda Almanya'yla ilgili yaratabileceğimiz kaynaklar, iş birliği zeminleri üzerinden görüşmelerimizi yaptık. Elbette yoğun tartışılan vize meselesinden, başka konulara varıncaya kadar yine şehrimiz başta olmak üzere, bütün şehirlerin diplomasi içerisinde nasıl verimli bir sürecin, çok yoğun ilişkiler içerisinde olduğumuz Almanya'yla Türkiye ve Almanya'nın şehirleri ve Türkiye'nin şehirleri üzerinden iş birliği zemini yakalayabilirizi konuştuk.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum