Göç ülkesinde acı soru: Alman medyasında neden göçmen yönetici yok?

Göç ülkesinde acı soru: Alman medyasında neden göçmen yönetici yok?

Federal Almanya'da göçmen kökenliler nüfusun dörtte birini oluşturmasına rağmen medya kuruluşlarının yönetimlerinde yeterince yer almıyor. Yapılan bir araştırma 126 genel yayın yönetmeninden sadece 8'inin göçmen kökenli olduğunu ortaya koydu.

Federal Almanya’da göçmen kökenliler nüfusun dörtte birini oluşturmasına rağmen medya kuruluşlarının üst düzey yönetimlerinde sayıları yok denecek kadar az. Farklı kökenlere sahip medya mensuplarını bir araya getiren “Neue deutsche Medienmacher*innen” (NdM, “Yeni Alman Medyacılar”) derneğinin yaptığı araştırma da bu durumu bir kez daha teyit etmiş oldu. DW Türkçe’de yer alan bir habere göre, Almanya’da en yüksek tirajlı 126 yerel ve ulusal basın kuruluşunun genel yayın yönetmenleriyle yapılan bir anket, bu görevdekilerin sadece 8’inin göçmen kökenli olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma, ayrıca medya kuruluşlarının, bünyelerindeki haber servislerinin ne derecede homojen olduğunun farkında olmadığını da ortaya koydu. Ankete katılan medya kuruluşlarının, istihdam ettikleri göçmen kökenli çalışanların sayısından bihaber oldukları ifade edildi. “Göçmen kökenli” deyimiyle, bir kişinin kendisi veya en az bir ebeveyninin Alman vatandaşı olmaksızın dünyaya gelmiş olması kastediliyor. Buna göre Alman toplumunun dörtte biri göçmen kökenli.

ÇEŞITLİLİK GÜZEL AMA…

Ankete katılanların yüzde 63’ü, haber servislerinde çeşitliliğe olumlu baktıklarını ifade etti. Araştırmacılar, haber servislerinde çeşitliliğin ağırlıklı olarak olumlu görülmesine rağmen, çeşitliliğe ulaşmak için bir şey yapılmadığını da kaydetti.

NdM Yöneticisi Konstantina Vassiliou-Enz, “Çoğunluk çok net bir biçimde çeşitli arka planlardan kişilerin istihdam edildiği haber servislerine olumlu bakıyor” diye konuştu. Vassiliou-Enz, “Birçok Alman medya kuruluşu, Almanya’nın gerçeklikleriyle bağını yitirme tehlikesi altında. Bugün birçok büyükşehirde okula giden çocukların çoğunluğu göçmen kökenli” dedi.

Araştırmacılar, medya kuruluşlarının göçmen kökenli çalışanları kazanmak için çeşitli stratejiler geliştirmesi tavsiyesinde bulundu.

HALKWEB – BERLİN

FOTO:  Austin Distel on Unsplash

HABERE YORUM KAT