Gıda sahtekarlığı medyanın gündeminde: Aldi ve Lidl'den açıklama geldi

Gıda sahtekarlığı medyanın gündeminde: Aldi ve Lidl'den açıklama geldi

Almanya'da keçi ya da koyun sütünden üretilmesi gereken beyaz peynirlerin, inek sütünden yapılarak piyasaya sürüldüğüne dair iddialar, yetkilileri harekete geçirdi. Konuya dair Alman süpermarket zincirleri Aldi ve Lidl'den de açıklama geldi.

Avrupa'da tüketiciler, son yıllarda çok fazla gıda dolandırıcılığı vakasıyla karşı karşıya kalıyor. Yeni bir skandal da Yunan basını tarafından gündeme getirildi.

Yunan medyası, "piyasaya sürülen bir beyaz peynirin sahte olduğu" iddialarını yayınlarına taşıdı. İddiaya göre söz konuyu Yunan peyniri, koyun ya da keçi sütünden değil, inek sütünden yapılıyor ve bu da "beyaz peynir" etiketi taşımasına rağmen gerçek bir beyaz peynir olmadığı anlamına geliyor.

Bu durum büyük Alman indirim mağazalarında yapılan kontroller sırasında ortaya çıktı. Şu ana kadar Teselya bölgesinden iki üretici firmanın bu dolandırıcılığa imza attığının tespit edildiği öne sürüldü.

İKİ ZİNCİRDEN AÇIKLAMA

Almanya'nın ünlü süpermarket zincirlerinden Aldi yetkilileri tarafından konuya dair yapılan açıklamada, kontrol yapıldığı doğrulanırken, "Testler henüz sonuçlanmadı. Ancak şu anda Aldi ürünlerinin etkilendiğine dair herhangi bir belirti yok. Şu ana kadar alınan inceleme raporlarında herhangi bir inek sütüne rastlanmadı" denildi.

Lidl'nin de düzenli analizler gerçekleştirdiği belirtilerek, zincir yetkililerince "Almanya'da Lidl'e beyaz peynir tedarik eden tedarikçilerin hiçbirinde son zamanlarda herhangi bir anormallik tespit edilmedi" denildi.

HABERE YORUM KAT