"Gece kuşları"na kötü haber: İşte yatılması gereken en geç saat

"Gece kuşları"na kötü haber: İşte yatılması gereken en geç saat

Yatmak için doğru zaman ne zamandır? ABD'li araştırmacılar bu soruyu araştırdı ve şaşırtıcı sonuçlar elde etti.

Kronobiyolojide baykuşlar ve tarlakuşları arasında bir ayrım yapılır. Baykuşun kronotipi bir gece kuşudur; akşamları yatağa girmeyi ve buna bağlı olarak sabahları yataktan kalkmayı zor bulurlar. Öte yandan tarlakuşları sabahçıdır. Erken kalkmayı severler, ancak akşamları da daha erken yorulurlar. Peki hangisi daha sağlıklı?

Bunu öğrenmek için Stanford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar İngiltere Biyobankası'ndan 74.000 kişinin verilerini analiz etti. Bu kişilerin 19.000'i kendilerini sabahçı, 7.000'den biraz azı gece kuşu ve geri kalanı da ikisinin arasında bir yerde görüyordu. Deneklerin gerçek uyku davranışlarını (süre, düzenlilik, uyku zamanı) analiz ettikten sonra, tıbbi kayıtlarına dayanarak ruh sağlığı durumlarını belirlediler.

GECE KUŞLARININ YAKALANMASI DAHA MUHTEMEL

Çıkan sonuçlara göre, gece kuşlarının depresyon ya da anksiyete gibi bazı ruh sağlığı sorunlarına yakalanma riski daha yüksek ve kronotiplerine göre yaşadıklarında bu risk daha da artıyor. Bu durum araştırmacıları şaşırttı çünkü daha önce günlük ritminizi kendi kronobiyolojinize göre düzenlemenin en sağlıklısı olduğu düşünülüyordu.

Ancak, eğer gece kuşları gerçekten çok geç saatlerde uyuyorsa, ruhsal bozukluk teşhisi konma olasılığı, erken veya orta uyku ritmine sahip aynı tipteki kişilere kıyasla yüzde 20 ila 40 daha yüksekti.

Kendilerini gece kuşu olarak tanımlayan ancak yine de erken yatanlar burada açık bir avantaja sahip. Yani onlar için kendi ritimlerine aykırı yaşamak görünüşe göre daha iyi. Erken kalkanlar en iyi sağlığa sahip olma eğilimindedir.

EN GEÇ 1'DE KAPATILMASI GEREKİYOR

Araştırmacılar ayrıca gece vakti devrilme noktasını da belirleyebildiler. Işığın en geç gece 1'de kapatılmasını öneriyorlar. Çünkü geç saatlere kadar ayakta kalmak ruh sağlığı için iyi görünmüyor. Peki bu neden kaynaklanıyor?

Çalışma lideri Jamie Zeitzer, bu durumun muhtemelen insanların sabahın erken saatlerinde verdikleri yanlış kararlardan kaynaklandığına inanıyor. İntihar düşünceleri, şiddet içeren suçlar, alkol ve uyuşturucu kullanımı ve aşırı yemek yeme gibi birçok zararlı davranış geceleri daha sık ortaya çıkıyor. Diğer çalışmalar da geceleri uyanık olmanın dürtüsel ve uyumsuz davranışlarda artışla ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Bunun değişen beyin kimyasından kaynaklandığı varsayılıyor.

Zeitzer, gece kuşlarına saat 1'den önce yatmalarını tavsiye etmenin söylemekten daha kolay olduğunu vurguluyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT