Gaz maliyetlerini düşürmenin en iyi yolları

Gaz maliyetlerini düşürmenin en iyi yolları

Evdeki en büyük gaz tüketicisi ısıtma sistemi. Gaz tüketiminin yüzde 85'i ısıtma sisteminden kaynaklanıyor. Alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişikliklerle "gaz" konusunda tasarruf sağlayabiliriz. İşte ipuçları...

Almanya'da "gaz" fiyatları son dönemde tartışma konusu... Alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişikliklerle "gaz" konusunda tasarruf sağlayabiliriz.

Evdeki en büyük gaz tüketicisi ısıtma sistemi. Gaz tüketiminin yüzde 85'i ısıtma sisteminden kaynaklanıyor. Dolayısıyla gaz tasarrufu yapmak istiyorsanız, önce bu alanı ele almalısınız.

Bazı ipuçları tasarruf etmenize yardımcı olacak...

ISITMA
Termostatı ayarlayın:

Akıllı ısıtma termostatları, doğru ayarlandıkları takdirde ısıtma maliyetlerinizi azaltabilir. Yokluğunuz sırasında 15 santigrat derecelik bir oda sıcaklığı yeterlidir. Isıtma siz dönmeden önce çok erken başlamamalı ve siz yatmadan önce çok geç durmamalıdır. Kalan ısı genellikle odayı sıcak hissettirmek için bir veya iki saat yeterlidir.

Isıtma sıcaklığını da düşürebilirsiniz. Odada sadece bir ya da iki derece daha düşük sıcaklık, ısıtma maliyetlerinizi yüzde 7'ye kadar azaltabilir. Ancak, ısıtmayı tamamen kapatmamanız gerekiyor.

Doğru şekilde havalandırın:

İyi ısıtma sonuçları ve hoş bir hava için odaları uygun şekilde havalandırmalısınız. Bunun anlamı ise şok havalandırma veya çapraz havalandırma oluyor. Tüm pencereleri aynı anda açın, böylece 5 ile 10 dakika boyunca cereyan olur ve hava tamamen değişir. Isıtmayı bu işlemden önce kısmak önemlidir, aksi takdirde dış alanı ısıtırsınız.

Pencere ve kapıların ayarlanması:

Pencereler ve kapılar eğri oldukları için düzgün kapanmazlarsa, dışarıdan soğuk hava eve girebilir. Pencereleri ve kapıları doğru şekilde ayarlayın. Vidalar bir süre kullanıldıktan sonra gevşeyebileceği için ideal olarak düzenli olarak kontrol yapılması öneriliyor.

Pencere ve kapıları kapatın:

Pencere ve kapıları doğru şekilde ayarladığınız halde hava akımı varsa, bunları da kapatmalısınız.

Kapalı bir oda kapısı da odanın daha uzun süre sıcak kalmasını sağlar ve ısıtma maliyetlerini azaltır.

Pencereleri yalıtın:

Pencereleri değiştirmeden yalıtımlarını iyileştirmek mümkün mü? En azından kışın soğuk camlar nedeniyle oda sıcaklığının daha da düşmesini önleyebilirsiniz. Çözüm ise stor perdeler, normal perdeler veya jaluziler. Bunlar hava karardığında çekilmeli ve ek yalıtım görevi görmelidir.

Mobilyaları taşıyın:

Kaloriferin önü rahat ve sıcaktır, bu nedenle de kanepeler genellikle ısı kaynağının önüne yerleştirilir. Ancak bu, sıcak havanın odaya düzgün bir şekilde dağılmasını engeller. Isıtma maliyetlerinizi ve dolayısıyla gaz tüketiminizi azaltmak için tüm mobilyaları ısıtıcıdan uzaklaştırmalısınız. Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı'na göre, bu önlem ısıtma maliyetlerinizi yüzde 12'ye kadar azaltabilir.

SICAK SU HAZIRLIĞI

Daha kısa ve daha soğuk duş:

Sadece bir derece daha soğuk suyla duş almak ve duş süresini bir dakika azaltmak sıcak su tüketiminizi önemli ölçüde azaltabilir.

Ellerinizi yıkayın:

Ellerinizi ılık suyla olduğu kadar soğuk suyla da yıkayabilirsiniz. Hatta bazı durumlarda bu cildiniz için daha da iyidir, çünkü cildinizi daha az kurutur.

Akış sınırlayıcı (perlatör) ve ekonomik duş başlığı:

Duş başlığı ve musluklardan geçen suyun akış hızını azaltmak, soğuk ve sıcak su tüketimini azaltır ve gaz faturanız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Paspaslama:

Soğuk su genellikle yerleri silmek, camları yıkamak veya mutfak ya da banyoyu temizlemek için yeterlidir. Sıcak su sadece bulaşık yıkamak için kullanılmalıdır.

Çamaşır yıkama:

Çamaşır makineniz sıcak su kaynağına bağlı mı? O zaman mümkünse soğuk suyla (30 santigrat derece) yıkamalısınız. Bu genellikle çamaşırlarınızın pırıl pırıl temiz ve hijyenik olması için yeterlidir.

PİŞİRME VE FIRINLAMA

Tencere ve kapaklar:

Tencere ocağa tam olarak oturmalı ve çok küçük olmamalıdır. Tencerenin üzerinde her zaman bir kapak olması da önemlidir.

Sıcaklığı düşürün:

Isıyı zamanında düşürmek ya da ocak gözünü kapatmak ve tencerede kalan ısıyı kullanmak faydalı olacaktır. İtalyanlar makarna pişirirken bu yöntemi kullanmaktadır.

Pişirme sırasında da sıcaklık biraz düşürülebilir. Yemek yine de iyi sonuç verecektir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum