• BIST 103.186
 • Altın 227,250
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Berlin -1 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 13 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 7 °C
 • İzmir 7 °C
 • Stockholm 0 °C

Galatasaray camiası Çanakkale şehitlerini andı

Galatasaray camiası Çanakkale şehitlerini andı
Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)- GALATASARAY Spor Kulübü camiası tarafından Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yıldönümünde Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda...

Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)- GALATASARAY Spor Kulübü camiası tarafından Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yıldönümünde Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda düzenlenen törende, şehit düşen Mekteb-i Sultani (Galatasaray Lisesi) öğrencileri anıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun'un önerisi üzerine Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı ve Adayı Dursun Özbek, "Ben Sayın Müsteşarıma söz veriyorum. Önümüzdeki dönem çok kritik. Bir seçimimiz var Mayıs'ta. Eğer seçilirsem, yönetim bana bu yetkiyi verirse; Çanakkale Turnuvası'nı şimdiden söz veriyorum" dedi.
Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Kocadere Hastane Şehitliği'nde düzenlenen anma törenine Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı ve Başkan Adayı Dursun Özbek, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak, Galatasaray Lisesi Müdürü Meral Mercan, Galatasaray lisesi öğrencileri, Galatasaraylı yöneticiler ve eski futbolcular katıldı. Çanakkale Savaşları'nda şehit olan Mekteb-i Sultani (Galatasaray Lisesi) öğrencileri başta olmak üzere tüm şehitler için saygı duruşuyla başlayan törende, İstiklal Marşı okundu.
MEZUN SAYILARINI HATIRLATTI
Törende konuşan Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak, "Bugün üniversitemizin de temelini oluşturan, eski Mekteb-i Sultani'ye yani Galatasaray Lisesi'ne gittiğinizde sadece kurumun köklü tarihinin izleri ile değil, Balkan Savaşı'ndan milli mücadelenin sonuna kadar vatan savunmasına katılmış ve bu uğurda canını feda etmiş Galatasaraylıların uzun bir listesiyle karşılaşırsınız. Bazı kayıtlara göre; Mekteb-i Sultani 1912'de 60, 1913'de 34, 1914'de 21, 1915'de 18, 1916'da 4, 1917'de ise ancak 5 öğrenci mezun edebilmiştir. Mezun sayılarının bu denli düşük oluşunun sebebi, art arda patlak veren savaşlarda, öğrencilerin büyük kısmının şehit olmasıdır. 100 yıl önce hayatlarının baharında şehit düşen ya da Çanakkale muharebelerinde çarpışıp 'Çanakkale Geçilmez' sözünü gerçek kılan değerli Galatasaraylıları anmak için bugün burada bulunmaktan onur duyuyorum. Burada yaşamını yitiren Galatasaraylılar ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle ve saygıyla anıyorum" dedi.
'KÖKÜ MAZİDE OLAN ATİ'
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun da, "Bu törenlerde protokolde belli bir bölüm ayrılır ve onların olduğu yere şehit yakınlarının isimleri yazılır ve davet edilir. Onların aidiyetleri odur. Sıfatla şehit yakınıdır. Şimdi biz de Galatasaraylı ağabeylerimizin şehit yakınları olarak buradayız. Galatasaray'ı çok güzel ifade eden bir slogandır. 'Kökü mazide olan ati' Yani maziden gelen, geleceğe doğru da güvenle yürüyen bir özelliğe sahip olmak. Onun için bugün bize bu fırsatı veren atalarımıza onları unutmadık; Galatasaray'ın bir diğer vasfı vefadır. Bugün buradaki toplantı bir vefa toplantısıdır. O vefa duygumuzla birlikte bir olarak, beraber ve dimdik geleceği kucaklamak üzere burada bulunduğumuzu onlara duyurmak ve samimi düşüncemizi aktarmak istiyoruz" diye konuştu.
VATANIN KIYMETİNİ BİLELİM
Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç da, "Atatürk'ün, Cumhuriyeti kurarken nelerini kaybettiğini ve ne kadar yalnız kaldığını bilmemiz lazım. Eğer bu güç bu toprak altında değil yanında olsaydı nerelerde olabilirdik. Fakat bugün bu millet bu toprak altındaki çocuklarını unutmadı. Atatürk'ün dediği gibi savaşmak için buraya gelip yaşamını yitirenlerle bizim çocuklarımız oldu. Böyle bir vatanda yaşıyoruz ve kıymetini bilelim" dedi.
ÇANAKKALE KUPASI SÖZÜ
Müsteşar Dursun'un "Eski Spor Yazarları Kupası vardı. O Spor Yazarları Kupasının yerini ikame etmek üzere Çanakkale Zafer Kupasını hiç olmazsa bu seneye mahsus olmak üzere koyalım" önerisine Galatasaray Başkanlığına Aday Dursun Özbek, "Ben Sayın Müsteşarıma söz veriyorum. Önümüzdeki dönem çok kritik. Bir seçimimiz var Mayıs'ta. Eğer seçilirsem, yönetim bana bu yetkiyi verirse; Çanakkale Turnuvası'nı şimdiden söz veriyorum. Seçilmezsem ne olur. Gene kulüpteki arkadaşlarıma bu projeyi götürürüm. Onların yapacağından da eminim. Galatasaray'ın ruhu burada yaşıyor. Çok anlamlı bir gün. Organize edene ve katılımcılara saygılarımı sunuyorum" dedi.
ŞEHİTLİK ZİYARETİ
Konuşmaların ardından Çanakkale Savaşları'nda hayatını kaybeden Galatasaraylı tüm şehitlerin isimleri tek tek okunurken, katılımcılar hep bir ağızdan "Burada" diye bağırdı. Bir lise öğrencisi anıta Galatasaray Spor Kulübü çelengi bıraktı. Şehitler için Kuran okundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, katılımcılara günün anısına birer seramik tabak hediye etti. Kocadere Hastane Şehitliği anıtı önünde toplu hatıra fotoğrafı çektirildi. Galatasaray Spor Kulübü heyeti, daha sonra Şehitler Abidesi'ne giderek şehitlikleri ziyaret etti, karanfil bıraktı.

FOTOĞRAF 

[gallery ids="186931,186932,186933,186934,186935,186936,186937,186938"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05