Frankfurt Türk Film Festivali 11 Haziran'da başlıyor

Frankfurt Türk Film Festivali 11 Haziran'da başlıyor

Frankfurt’ta 23’üncü kez düzenlenecek olan Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali 11 Haziran’da başlıyor.

Frankfurt’ta 23’üncü kez düzenlenecek olan Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali 11 Haziran’da başlıyor.

Açılış törenine Şermin Hürmeriç, Mahmut Kırmızıgül, Tamer Levent, Tuna Kiremici Eylem Yıldız, Erdem Tepegöz, Merih Saraçoğlu, Hakki Kurtul, Aydın Orak ve Bülent
Vardar gibi önemli oyuncular katılacak.

23. Türk Filmleri Festivali Frankfurt/M. | 11-16 Haziran 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan International, önceki yıllarda olduğu gibi Transfer Zwischen den Kulturen eV tarafından organize edilecek. Festival Direktörü Hüseyin Sıtkı, bu yıl "Uzun Metraj Film Yarışması", "İkili Öğrenci Kısa Film Yarışması" ve "Belgesel Film Yarışması"na ek olarak, "Senaryo Yarışması"nın da düzenlendiğini açıkladı. Türk proje ortağı Türkiye Sinema ve Görsel-İşitsel Medya Vakfı - TÜRSAK tarafından ortaklaşa düzenlenen festival ilk kez gerçekleştiriliyor.

Festivalin ön jürisi belli oldu!

Türk Filmleri Festivali Frankfurt/M. | Amacı Türkiye ve Almanya toplumları arasında sinema sanatı aracılığıyla ekonomik ve kültürel alışverişi teşvik etmek ve birlikte yaşama kültürüne katkıda bulunmak olan International, her yıl Almanya'da Türk sinemasının nitelikli örneklerini geniş bir izleyici kitlesiyle buluşturuyor. Festival kapsamında düzenlenen “Uzun Metraj Film Yarışması”nın ön jürisinde yönetmen Musa Öztep, yönetmen ve oyuncu Pelin Oruç ve oyuncu Tarık Tiryakioğlu; Belgesel Film Yarışması'nın ön jürisinde yönetmen Nil Su Filiz, uzun metrajlı film yönetmeni Ezgi Yılmaz, senarist Semih Mumcular; Oyuncu Yaman Yoldaş, "Kısa Film Yarışması" ön jürisinde, yönetmen Günay Alioğlu ve görüntü yönetmeni Eray Köseoğlu; Senaryo Yarışması'nın ön jürisini ise yönetmen ve senarist Gülsün Odabaş, kameraman Onur Vural ve senarist Emsal Şensoylar oluşturuyor.

Festivalde yepyeni bir kategori: Senaryo yarışması

Yarışma kayıtlarının sona erdiği 23. Frankfurt Uluslararası Türk Filmleri Festivali ile ilgili yaptığı açıklamada festival direktörü Hüseyin Sıtkı, ilk olarak yüzyılın Türkiye ve Suriye'de yaşanan felaketinden duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi. Sıtkı, Almanya'da yaşayan Türkler olarak depremde her şeylerini kaybeden insanların acısını paylaştıklarını ve onlara en iyi şekilde destek olmak için çalıştıklarını söyledi. Sıtkı, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Festivalin detayları hakkında da bilgi veren Hüseyin Sıtkı, destek veren kurumların arasında Hessen Bilim ve Kültür Bakanlığı, Hessen Film und Medien GmbH, Frankfurt Belediyesi ve Frankfurt Başkonsolosluğu'nun yer aldığını anlattı. Festivalin 11 Nisan'a da damgasını vuracağını vurguladı. Alman sinemacılar gözünden uzun metrajlı film yarışması, ulusal belgesel film yarışması, 15.'si düzenlenen Türk ve Alman ikili öğrenci kısa film yarışması ve bu yıl ilk kez senaryo yarışmasına da başvuru yapıldı. Sıtkı, düzenlenen senaryo yarışmasına bu yıl, uzun metrajlı film kategorisinde 38 Türk ve 24 Alman filminin yanı sıra belgesel film kategorisinde 116, üniversiteler arası kısa film kategorisinde 65 Türk ve 24 Alman filminin yanı sıra 18 projenin başvurduğunu vurguladı. ilk kez gerçekleşti. Türk ve Alman ikili öğrenci kısa film yarışması ve senaryo yarışmasına da bu yıl ilk kez başvuru yapıldı. Sıtkı, düzenlenen senaryo yarışmasına bu yıl, uzun metrajlı film kategorisinde 38 Türk ve 24 Alman filminin yanı sıra belgesel film kategorisinde 116, üniversiteler arası kısa film kategorisinde 65 Türk ve 24 Alman filminin yanı sıra 18 projenin başvurduğunu vurguladı. ilk kez gerçekleşti. Türk ve Alman ikili öğrenci kısa film yarışması ve senaryo yarışmasına da bu yıl ilk kez başvuru yapıldı. Sıtkı, düzenlenen senaryo yarışmasına bu yıl, uzun metrajlı film kategorisinde 38 Türk ve 24 Alman filminin yanı sıra belgesel film kategorisinde 116, üniversiteler arası kısa film kategorisinde 65 Türk ve 24 Alman filminin yanı sıra 18 projenin başvurduğunu vurguladı. ilk kez gerçekleşti.

Fotoğraf:Festival

 

HABERE YORUM KAT