FETÖ elebaşı Gülen’in çok tartışılan yeni kitabı ve videosunun şifreleri

FETÖ elebaşı Gülen’in çok tartışılan yeni kitabı ve videosunun şifreleri

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen, yeni bir kitap ve yeni bir video yayınlayarak örgüt üyelerine mesaj verdi. Herkes bunu “Adil Öksüz” mesajı olarak aldı. Ancak eski sağ kolu Nurettin Veren’in yorumu farklı.

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fethullah Gülen’in 2 dakikalık yeni bir videosu yayınlandı. Gülen’in bir de “Kuran’ın Sihirli Ufku Yusuf Suresi” adıyla yeni bir kitabı çıktı.

Videoda bir örgüt üyesinin “Zat-ı aliniz ‘herkes bulunduğu yerdeki güzellikleri anlatırsa hem ufuk açar hem de herkese umut olur’ buyurmuştunuz. Öyle bir paylaşım da oluyor efendim” sözleri üzerine Gülen’in şu açıklaması yer aldı:

“‘Ben’ dediğim falan filan yok. Cenab-ı Hakk’ın bir lütfu. O insanlar da onun kadrini bilsin inşallah. Daha iyi değerlendirsinler. Bu umumi çözülmelerden sonra hususiyle Devlet-i Aliye’nin çözülmesinden sonra hakikaten insanlar inkisar yaşadılar. Bayağı ye’se düştüler. Yeniden böyle bir diriliş çok çok önemli yani hafife almamak lazım.”

Gülen yeni yayınlanan videoda ayrıca, 20 Ocak 1989 tarihinde Üsküdar Valide Camii'nde yaptığı konuşmasında ve 14 Nisan 2013’teki konuşmasında da okuduğu bir Mehmet Akif Ersoy’un “Bir Gece” adlı şiirini okudu.

Şiirde “14 asır evvel bir böyle geceydi, kumdan ayın 14’ü bir öksüz çıkıverdi, lakin ne hüsrandı ki hissetmedi gözler” satırları yer alıyordu. Şiirde geçen “öksüz” ifadesi nedeniyle medyada ve sosyal medyada “Gülen’in Adil Öksüz mesajı” yorumu yapıldı.

Peki, Gülen’in yeni videosunu “Adil Öksüz” mesajı olarak yorumlamak doğru mu?

https://www.youtube.com/watch?v=1TXHNUHh5lw&t=1s

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen eski sağ kolu olan ve FETÖ’nün gerçek yüzünü yazdığı kitaplarla, yaptığı konuşmalarla, aynı zamanda savcılıklara verdiği ifadelerle anlatan Nurettin Veren, Gülen’in yeni videosunu 10Haber’e değerlendirdi.

ÖRGÜT İÇİNDEKİ KAVGADA ZAMAN KAZANMA VİDEOSU

Nurettin Veren, “Kendisi çok ağır hasta olduğu için bir kurgu video hazırlamışlar. Kendi içlerinde de zaten öleceği konuşuluyor. İçeride bölüşme, paylaşma gibi bazı çatışmalar var. Yani ‘Hocaefendi ölüyor, kim başa geçecek?’ kavgası var. Bu yayınlanan video da Gülen öldükten sonra başa geçmek için kavga edenlere yönelik bir mizansen, bir kurgu. Çünkü videoda görüldüğü gibi konuşacak durumu da yok, çok ağır hasta” diye konuştu.

FETÖ elebaşı Gülen’in video yayınlayarak, kitap yayınlayarak “Ben ayaktayım, kitap bile yazıyorum, eskisi gibi sohbetler de devam ediyor” mesajı vermeye çalıştığını belirten Nurettin Veren şunları anlattı:

“Bölünmeyi, parçalanmayı geciktirmek için zaman kazanmak, taht kavgası yapan önderlere mesaj vermek, hapiste ve dışarda olanlara da moral vermek için bir görüntü yaratıyor. Kitapları da zaten kendisi yazmıyor, alıntılarla yazılmış bir sürü kitabı var. Ahmet Kurucanlar, Adem Kalaçlar onun etkili kitaplarından ya da sohbetlerinden eklemelerle kitap çıkarıyor. Artık onun kitap yazacak durumu da yok, yayınlanan videoda da bu görülüyor. Onlar kitabı hazırlıyorlar, ismini de yazıyorlar ve ‘yıkılmadık ayaktayız’ mesajı vermeye çalışıyor, başka hiçbir mesaj yok. İki dakikalık videoda hiçbir mesaj yok, sadece örgütüne umut vermeye çalışıyor hepsi bu. Umutçular diye gezen 300 kişilik abiler grubu vardı. Bunlar hamasi şeylerle dünyayı gezerler, örgütü canlı tutmaya, dağılmayı engellemeye çalışırlardı. Bu iki dakikalık video da aynı bu şekilde. Ölmediğini göstemeye çalışıyor ama o da iki dakika bile sürmüyor. Parçalanma niyetinde olup hazırda bekleyenler var; Mustafa Özcan gibi, Şerif Ali Tekalan gibi... Aralarında büyük bir sürtüşme var. Bunu geciktirmek için vitrine Gülen’i çıkarmışlar. Onlara da ‘didişmeyin’ mesajı vermiş oluyorlar.”

‘KİTAPTA GEÇEN ‘SİHİR’ KELİMESİ DE FETÖ’NÜN ÜSLUBU DEĞİL’

FETÖ elebaşı Gülen, iki dakikalık videonun yanı sıra bir de “Kuran’ın Sihirli Ufku Yusuf Suresi” adıyla yeni bir kitap yayınladı.

Nurettin Veren bu kitabın adında geçen “sihir” kelimesinin de Gülen’in üslubu olmadığını belirtti. Gülen ağır hasta olduğu için bunu fark edemediğini söyleyen Nurettin Veren kitaba ilişkin şunları söyledi:

“Kitapta geçen ‘sihir’ kelimesi de FETÖ’nün üslubu değil. Sihir Kuran’da yok, İslam’da yok, bütün peygamberlere sihirbaz diyorlar ve Kuran’a da büyülerle gelmiş diye suçlamalarla Kuran’daki 25 peygamberin hepsine aynı suçlama var. İslam’da en büyük tepkilerden birisi peygamberlere sihirbaz, şair denmesi, Kuran’ın ayetlerine de şiir ve sihir denmesi. Şimdi kitapta ‘sihir’ kelimesinin yer almasını ben, FETÖ demek ki o kadar kötü durumda ki bu ‘sihir’ kelimesini fark edemeyecek halde, diye yorumluyorum.”

HABERE YORUM KAT
1 Yorum