"9. Kara Hafta İstanbul Festivali"nin odak noktası nedir?

"9. Kara Hafta İstanbul Festivali"nin odak noktası nedir?

"9. Kara Hafta İstanbul Festivali" Alman ve Yunan polisiye yazarlarını ağırladı.

Türkiye'nin tek polisiye edebiyat organizasyonu, "9. Kara Hafta İstanbul Festivali"ne Almanya ve Yunanistan'dan katılan polisiye yazarları kitapseverlerle bir araya geldi.

DenizBank ana sponsorluğunda düzenlenen etkinliğe ilişkin açıklamada bulunan festival komite üyesi ve yazar Metin Celal, her yıl Pera Palace Hotel'in festivalin ana mekanı olduğunu belirterek, Pera Palace ekibinin düşüncesiyle festival yolculuğunun başladığını söyledi.

Celal, Pera Palace Hotel'in polisiye denilince Türkiye'de akla ilk gelen mekan olduğuna işaret ederek, "Agatha Christie gibi, birçok polisiye yazarı burada kalmış. Mesela James Bond'un yazarı Ian Fleming de burada kalmış zamanında. Yola çıkışımız böyle oldu." dedi.

Bu yıl festivalde Goethe Enstitüsünün festival partneri olduğunu aktaran Celal, bugün yapılacak birçok programın da enstitüde gerçekleşeceğini aktardı.

BU YILINN ODAK ÜLKESİ ALMANYA

Metin Celal, festivalin kapanış programına Alman polisiye yazarı Wolfgang Schorlau'nun konuk olacağını kaydederek, "Schorlau'nun bütün polisiyeleri Türkçe yayınlandı. Bir belgesel polisiye yazarı diyebiliriz ona. Almanya'daki Türk Cinayetleri diye, bir zamanlar art arda gelen olayların da romanını yazmış birisi. Çok güncel olayları yazıyor ve neredeyse katilleri de bulup gösteriyor. Öyle ilginç bir kişi." değerlendirmesini yaptı.

Polisiye yazarlarının önemine işaret eden Celal, festivalin amacına da değinerek, şunları kaydetti:

"Biz esas olarak Türkiye'deki polisiye edebiyatın görünür hale gelmesi ve Türkçede eserleri yayınlanan yabancı polisiye yazarların Türkiye'deki okurla buluşmasını amaçlıyoruz. Bunda da herhangi bir ayrım yapmıyoruz. Yani polisiye yazan bütün arkadaşlar bizim için kıymetli. Muhakkak festivaldeki bir oturumumuz yeni polisiyeler oluyor. Orada ilk kitapları çıkmış arkadaşlarımızı misafir ediyoruz. Bunun dışında bu sene ağırlıklı olarak Yunan polisiyeleri konusu vardı. Petros Markaris'i ve Yunan polisiye yazarlarını ağırladık."

Celal, Yunan polisiyelerin Türk okuruna çok yakın olduğunun altını çizerek, "Zaten Petros Markaris, 'Ben İstanbulluyum' diyor. Türkiye'de çok meşhur. Kendisini seviyoruz. Diğer Yunan polisiyelerini tanıyalım istedik. Belki iki ülke arasında polisiye edebiyatı üzerinden bir dostluk gelişir diye düşünüyoruz. Wolfgang Schorlau ise bizim ilgimizi çeken konuları ele alıyor eserlerinde. Almanya'da yaşayan Türklerle yakın ilgisi var. Onu da festivalimizde 5 yıl evvel misafir etmiştik. Tekrar davet ettik." ifadelerini kullandı.

Festival bugün Goethe Enstitüsü'nde "Kitaptan Ekrana: Polisiye Kurgunun Uyarlaması" programı ile Alman yazar Wolfgang Schorlau'nun konuşacağı "Alman Polisiyesi 'Koruyan El'" başlıklı söyleşilerin ardından sona erecek.

HABERE YORUM KAT